TAYAD'lılar gazetecileri rehin aldı

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

TAYAD üyeleri, AP'nin Ankara Bürosu'nu basarak 2 muhabiri rehin aldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AP BÜROSUNU BASAN EYLEMCİLER: "SİLAHIMIZ YOK"

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyesi yaklaşık 12 kişi, F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla AP'nin Ankara bürosunu bastı. Eylemciler, silahlarının olmadığını söylüyor.

TAYAD üyesi yaklaşık 12 kişi bu sabah AP'nin Ankara bürosunu basarak 2 muhabiri rehin aldı. F tipi cezavlerini protesto ettiklerini söyleyen grup, büro penceresine "Tecrite son. Tecritte 122 insan öldü" pankardı astı. Eylemciler, barışçı bir eylem yaptıklarını belirterek "Silahım yok" dedi.

İtfaiye binanın önüne barande açarken, emniyet güçleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Polis TAYAD'lı eylemcilere müdahale etti

AP'nin Ankara bürosunu basan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD)'lı 12 eylemciye polis müdahale etti.

Eylemciler polis aracına bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı. Polis müdahalede gözyaşartıcı gaz kullandı.

Eylemin ardından 29 kişi gözaltına alındı

Associated Press'in (AP) Ankara bürosunda eylem yapan, Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyesi 29 kişi gözaltına alındı.

AP'nin İran Caddesi'ndeki AP temsilciliğindeki olay sırasında, polisler çevrede geniş güvenlik önlemleri aldılar.

Polis yetkilileri, önce eylemcilerle görüşerek, onları vazgeçirmeye çalıştılar. Gruptakilerin ''eyleme devam edeceklerini'' belirtmeleri üzerine, müdahale kararı alındı. Polis, önce çilingir çağırdı, kapının açılmaması üzerine itfaiyeden yardım istendi. Bu sırada, eylemcilerin de kapıyı içeriden iterek, engel olmaya çalıştıkları belirtildi. İtfaiye ekiplerinin kapıyı açmasından sonra içeriye göz yaşartıcı bomba atıldı.

Polis, TAYAD üyesi 29 kişiyi gözaltına alınarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürdü.

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri büroya gelerek, inceleme yaptılar. Bu sırada, polis binaya giriş ve çıkışı engelledi.

Büroda bulunan 3 çalışanının olayın şokunu üzerlerinden atlamadıkları görülürken, ajans çalışanlarının ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

Emniyet yetkilileri, olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldığını kaydettiler.

-''EYLEMİ ONAYLAMIYORUM''-

Eylemcileri ikna ederek bundan vazgeçirmek için büroya gelen, İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş, olaydan sonra ''durumu büro çalışanlarından gelen telefon üzerine durumu öğrendiğini'' söyledi.

Polisin müdahalesi sırasında başka bir odada bulunduğunu anlatan Alataş, kendisinin büroya gitmesinin ''çalışanları rahatlattığını'' kaydetti.

Alataş, gazetecilerin sorusu üzerine, ''eylemcilerin niçin AP'yi seçtiğini bilmediğini, ancak amaçlarının seslerini duyurmak olduğunu öğrendiğini'' söyledi.

''Eylemi gerçekleştirenler içeride çalışanların insan haklarını ihlal etmiş olmuyor mu?'' şeklindeki soruya, Alataş, ''Tabii ki eylemi onaylamıyorum. Birilerinin iş yerini basacaksınız, birilerini rehin olmasa bile en azından dışarıya çıkmasına engel olacaksınız. Ne amaçla olursa olsun bu tür eylemlere başvurulmaması gerekir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious