TAYAD'lıların ortamı germe çabaları sonuçsuz kaldı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Mersin'de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında 20 kişilik Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerinin ortamı germe çabaları amacına ulaşamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emek Platformu, tarafından organize edilen kutlamalar Hastane Caddesi'ndeki yürüyüşle başladı. Polis yürüyüş öncesi alandaki herkesi dışarı çıkararak alanı aramadan geçirdi.

Saat 10.00 sıralarında Hastane Caddesi'nde toplanan Emek Platformu üyeleri polis tarafından sıkı bir aramadan geçirildi. Göstericilerin ellerinde taşıyacakları pankart, döviz ve afişler tek tek kontrol edildi. Polis yasadışı pankartla alana girmek isteyenlere izin vermedi.

Yürüyüş yapılacak alana TAYAD üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. TAYAD üyeleri cezaevinde ölen teröristlerin fotoğraflarının bulunduğu bir afişle alana girmek istedi.

Polisler ise TAYAD üyelerinin taşıdığı afişi yasal olmadığı belirterek ancak afişi bıraktıkları takdirde alana girebileceklerini söyledi.

TAYAD'lıların afişle alana girme ısrarı üzerine Çevik Kuvvet ekipleri ile 20 kişilik grup arasında arbede yaşandı. TAYAD'lılar polis tarafından alan dışına çıkarıldı. Bu sırada Çevik Kuvvet ekibinde bulunan bir gaz bombası kazara patladı.

Göz yaşartıcı bomba nedeniyle bazı göstericiler ile gazeteciler ve polisler gaz bombasından etkilendi. Gazeteciler, yüzlerini su ile yıkayarak bombanın verdiği etkiden kurtulmaya çalıştı.

Daha sonra göstericiler Hastane Caddesi'nden yürüyerek sloganlar eşliğinde Metropol Miting alanına kadar geldi. Alana gelen göstericiler halaylar çekti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) otobüsünün üzerinden mitinge katılanlara konuşan 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Ünsal Yıldız'ın konuşması sık sık TAYAD'lılar tarafından kesildi.

TAYAD'lılar Ünsal Yıldız'ı ıslık çalarak yuhaladı. Yıldız konuşmasında, gençlerin eşit eğitim hakkından yararlanamadığını yüz binlerce gencin gelecek umutlarından yoksun bir şekilde yaşamlarını sürdürdüğünü kaydetti.

Yıldız" Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önündeki engeller sürmektedir. Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda yeterli ve gerekli adımlar atılmıyor. Milliyetçi hisleri linç psikolojisinde ülkeyi çatışma ortamına sürüklüyor" diye konuştu.

Miting daha sonra çekilen halayların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious