TAYAD'lılardan zincirli protesto

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

TAYAD'lılar kendilerini adliyeye zincirledikten sonra gözaltına alınmalarını protesto etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TAYAD'lılar, Şişli'de bulunan Temel Haklar ve Özgürlükler Dernekleri Federasyonu'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya 26 Haziran günü İstanbul Adliyesi önünde yapılan eylemde gözaltına alınan eylemciler dernek yetkilileri katıldı.

Toplantıda grup adına basın açıklaması yapan TAYAD sözcüsü Aysu Gönül, İstanbul Adliyesi önünde F tipi cezaevlerinde tecritin kaldırılması için kendilerini zincirledikten sonra gözaltına alınmalarını ve gözaltına alındıktan sonra polisin tutumunu eleştirdi. Demokratik haklarını kullandıklarını belirten Gönül, "Tecritin bir işkence olduğunu duyurmak ve bu işkenceye son verilmesi için kendilerini zincire vuran TAYAD'lı aileler saldırıya uğradı. Tekmelerle, yumruklarla sıkılan gazlarla otobüslere doldurulan aileler yol boyunca işkenceden geçirildi. Hakaretlere maruz kaldı. Tüm bunlara rağmen teciritin kaldırılmasını istemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bize yaşatılanların arkasını bırakmayarak suç duyurusunda bulunacağız." şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından söz alan eylemlerciler de, 26 Hizaran günü yaşadıklarını anlattı. Toplantının ardından TAYAD'lılar Şişli Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious