Tayinlerle uğraşmaktan milletvekilliği yapamıyorum!

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, vatandaşlardan gelen tayin ve atama istekleriyle uğraşmaktan milletvekilliğinin gerektirdiği asıl işleriyle uğraşmaya vakit bulamadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Faruk Ambancıoğlu, "Milletvekilliği buysa isteyen gelip yapsın. Yeteri kadar hizmet etmediğimi düşünürsem bir daha aday olmayı da düşünmem" diye konuştu. Vatandaşların kendilerinden bölgeleriyle ilgili sorunların çözümünü istemek yerine sürekli olarak tayin, atama isteklerinde bulunduğunu dile getiren Ambarcıoğlu, şimdiye kadar doğru dürüst 'köyümün suyu, yolu yapılsın' diyen seçmene rastlamadığını kaydetti.

Vatandaşlardan gelen tayin, atama isteklerine cevap vermekten milletvekilliğinin gerektirdiği asıl işlerini aksatmak zorunda kaldığını vurgulayan Ambarcıoğlu, bayram günü telefonla arayan vatandaşların, kendisinin bayramını bile kutlamadan tayin isteklerini dile getirdiklerini söyledi. Bu durumun vatandaşların geçmişten gelen alışkanlıklarından kaynaklandığını belirten Faruk Ambarcıoğlu, "Bu tayin, atama işleri nedeniyle vatandaşın gözündeki milletvekili portresi, 'benim oğlumun, kızımın tayin işini yapan memur' şekline geldi" diye konuştu.

Vatandaşlardan gelen bazı ilginç istekler hakkında da bilgi veren Ambarcıoğlu, gece saat 23.00'da kendisinin Ankara'da olduğu bir sırada Bursa'dan arayan bir vatandaşın, "Sayın vekilim, evimin önündeki sokak lambası söndü. Bir şeyler yapın da lambamız yansın" dediğini söyledi.

Faruk Ambarcıoğlu, Bursa'dan arayan bir vatandaşın, "Sayın vekilim ben yoldayım. Sarı ışıkta geçtim ama polis benim kırmızı ışıkta geçtiğimi söylüyor. Polis memurunu telefona vereyim de, siz bana ceza yazmamasını söyleyin" diyerek telefonu polis memuruna verdiğini anlattı. Polisin telefonu almasından sonra kendisinin sözkonusu vatandaşın kırmızı ışıkta geçip geçmediğini sorduğunu anlatan Ambarcıoğlu, polisin 'kırmızıda geçti' demesi üzerine "Cezasını kes, eline ver, telefonu bir daha bana da verme" dediğini kaydetti.

Faruk Ambarcıoğlu, gece geç saatlerde arayan bir vatandaşın, "Bizim oğlan iki bira içmiş, polis bunu çevirip alkolmetreye üfletmiş. Alkollü çıkınca da ehliyetine 6 ay süreyle el koymuşlar. Oğlum üniversitede okuyor. 6 ay ehliyeti olmadan üniversiteye nasıl gidecek? Vali veya Emniyet Müdürü'ne söylesen de ehliyetini geri versinler" dediğini aktardı. Ambarcıoğlu, kendisinin bu isteği yerine getirmeyeceğini söylemesi üzerine ise sözkonusu kişinin "Yazıklar olsun sana. 40 yılda bir işim düştü, onu da yapmıyorsun" dediğini söyledi.

Bir başka vatandaşın da "Benim kızım hastanenin üçüncü katında çalışan bir hemşire. Başhekim onu 5. kata tayin etmiş. Başhekime söyleyin de tekrar üçüncü kata alsın" dediğini anlatan Ambarcıoğlu, kendisinin böyle bir istekte bulunamayacağını söylemesi üzerine telefondaki kişinin, "Vekil oldun burnun büyüdü" dediğini aktardı.

Bir başka seçmenin yine gece 00.15'te kendisini arayarak bir yakını için, "Sayın vekilim, yurtdışı öğretmen ataması için başvurdu. Başvurusunun kabulü için yardım edin" dediğini, kendisinin de "Saat 00.30'da kadrolar açılıyor hemen gidip başvursun, ben yardım ederim" diye espri yaptığını belirten Ambarcıoğlu, bunun üzerine telefondaki kişinin, "Hayır sayın vekilim. Onların başvurusu 15 gün sonra" dediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious