Tayland da sele teslim

Tayland da sele teslim.19292
  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Aşırı yağmurlar nedeniyle Türkiye'nin birçok kesimi sele teslim olurken, Tayland'da da benzer sahneler yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tayland'da son 3 haftada etkili olan ve ülkenin 76 ilinden 47'sinin kısmen sular altında kalmasına sebep olan seller eğitimi de aksattı. Tayland'da geçtiğimiz hafta başlaması öngörülen ikinci eğitim dönemi, yağmurlar nedeniyle başlamadı. Toplam 47 ildeki toplam 500 okul seller sebebiyle 2 hafta geç açılacak.

Temel Eğitim Komisyonu Sekreteri Kasama Varavarn Na Ayutthaya, 18 ilde 545 okulun sel sonrası henüz eğitime hazır olmadığını ve açılmaları gereken tarihten 1 ile 2 hafta sonra eğitime başlayabileceklerini belirtti. Tayland'daki Türk okullarının genel müdürü Zafer Kahraman ise ülkedeki Türk okullarının son sellerden etkilenmediğini ifade etti.

Seller yaklaşık 130 bin kişiyi etkilemiş ve önemli miktarda tarım ürününe zarar vermişti. Ülkenin 60 yıllık kralı Bhumibol Adulyadej de başkent Bangkok'un selden etkilenmemesi için suların arazilerine sevk edilmesini emretmişti. Selden etkilenen 47 ilden 32'sinde durum normale dönerken 15 il hala selin etkisi altında bulunuyor. Selin ülke ekonomisine verdiği toplam zarar ise 20 milyon doların üzerinde.

Ülkede selden etkilenenler için düzenlenen yardım kampanyaları ise devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious