Tayland 'Su Bayramı'nı kutluyor

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Tayland'da oldukça ıslak geçen Su Bayramı (Songkran) başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aynı zamanda yeni yılı da ifade eden 3 günlük Songkran boyunca büyük küçük herkes birbirini ıslatıyor. Ellerine aldıkları kovalar ya da su tabancaları ile herkesin herkesi ıslattığı bayram boyunca kimse kimseye 'niye beni ıslattın' diye kızamıyor. Zaten havanın sıcak olması sebebiyle insanlar kızmak bir yana dursun, üstüne teşekkür ediyor.
13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanan Songkran, ülkenin kuzeyinde 1 haftaya kadar yayılıyor. Kuzeydeki tarihi ve turistik Chiang Mai şehri ise bayramın en canlı olarak kutlandığı yer. Öyle ki, sırf bu bayram için Avustralya ve A.B.D gibi ülkelerden bu bayramı kutlamaya gelen çok sayıda turist oluyor.

Chiang Mai Belediyesi 710 yıllık tarihi şehrin güvenliğini sağlamak için kazılan hendeğin yıllık temizlik ve bakımını Songkran öncesine denk getiriyor ve hendeği normal seviyesinin 2 metre kadar daha üstünde, neredeyse yol seviyesine kadar suyla doldurarak yerel terimle 'su oynamak' isteyenlerin işini oldukça kolaylaştırıyor.

Tarihi çok eskilere dayanan ve 1888'e kadar yılbaşı olarak kutlanan Songkran Tayland ve çevresindeki Kamboçya, Laos, Burma gibi ülkelerde yazın sonunu simgeliyor. Geleneksel olarak tapınaklara gidenlerin Buda heykellerinin üzerinden bir miktar suyu döküp gelmekte olan yağmur mevsiminin bereketli olmasını dilediği Songkran, bugünlerde daha çok bir şenlik havsına bürünmüş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious