Tayland'da çatışma: 6 ölü

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Tayland'ın güneyinde, Müslümanların gittiği yatılı bir okula düzenlenen silahlı saldırıda, 3 çocuğun öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yetkililer, Songkhla eyaletinin Sabayoi bölgesindeki yaklaşık 75 erkek öğrencinin bulunduğu Bamrungsart Pondok yatılı okula dün gece patlayıcı ve ateşli silahlarla düzenlenen saldırıda en az 7 öğrencinin de yaralandığını açıkladı.

Yerel polis saldırganların yatakhaneyi yaylım ateşine tuttuğunu ve ikisi 14 yaşında olan 3 çocuğun öldüğünü, yaralanan 13 ile 17 yaşları arasındaki öğrencilerin ise tedavi altına alındığını bildirdi. Polis, olayın hemen ardından kızgın Müslüman köylülerin aynı bölgede 3 Budisti silahla öldürdüğünü açıkladı. Yetkililer, saldırıların bölgedeki Müslüman ve Budist toplumu arasındaki çatışmaları körüklemesinden korkulduğunu ifade ediyor.

Bu sabah bölgedeki 500'e yakın köylü de dün geceki saldırıyı protesto için ellerinde öldürülen öğrencilerin cesetlerini taşıyarak gösteri düzenledi. Gösteride kızgın halk bölgede hükümete ait iki okul binasını ateşe verdi.

Tayland'ın Müslüman nüfusun bulunduğu üç eyaletinde, yüzlerce dini okul bulunuyor. Yetkililer bu okullardan bazılarında isyancıların barındırıldığı ve şiddet eğitimi için ortam hazırlandığı suçlamasında bulunuyor. Tayland'da Müslümanların yoğun olarak bulunduğu Yala, Pattani ve Narathiwat eyaletlerinde Ocak 2004'te başlayan huzursuzlukta yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious