Tayland'da domuz gribinden 15. ölüm

Tayland'da domuz gribinden 15. ölüm.10284
  • Giriş : 10.07.2009 / 23:42:00

Tropik iklime sahip olan Tayland'da ölümcül domuz gribi tehlike saçmaya devam ediyor. Bugün itibariyle virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Domuz gribi virüsü A-H1N1'in yayılmasına çok müsait olan ülkenin nemli ve sıcak iklim ortamında, şimdiye kadar yaklaşık 3 bin Taylandlı virüsten etkilendi. Bu kişilerden 15'i hayatını kaybetti, yaklaşık 80 kişi de hastanelerde yoğun bakımda tutuluyor.

Tayland Milli Eğitim Bakanı Surin Ruksarawisit, bazı okullarda virüs tehlikesi yaşanması üzerine, tüm ülke çapında özel okulların 15 gün süreyle kapatılması talimatını verdi. 15 gün sonra durum değerlendirmesi yapılarak, okulların tekrar açılıp açılmamasına karar verilecek. Bakan basına yaptığı açıklamada, okulların domuz gribi için uygun bir yayılma ortamı oluşturduğunu ve bu sebeple özel okulların tüm illerde kapatılmasına karar verdiklerini ifade etti. Gerekli ilaçların ve maskelerin özel okullara öncelikle dağıtıldığını ifade eden bakan, ancak yayılmanın önüne geçilemediğini, gerekli dezenfekte işlemlerinin sürekli devam ettiğini açıkladı.

Bugün kapatılan ilkokullardan Özel Athena'nın görevlisi Nalernmon Chitsin, karara karşı çıktı ve okulun sürekli önlemler aldığını, sürekli dezenfekte edildiğini ve öğrencilere gerekli krem ve diğer ilaçların çoktan dağıtıldığını belirtti. Chitsin, okulda son derece temiz bir ortamın oluşturulduğunu, okulun kapatılması halinde bu öğrencilerin alışveriş merkezlerine akın edeceğini ve oralarda daha büyük risklerle karşı karşıya kalacaklarını ve devletin bu durumu göremediğini savundu.

Öte yandan, Sağlık Bakanı Witaya Kaewparadai, öğrencilerle birlikte trafikte maske dağıttılar. Daha sonra bir konuşma yapan Kaewparadai, virüsten korunma yollarını anlattı. Bakan, öğrencilerin kalabalık ortamlardan uzak durmalarını, her zaman ellerini yıkamalarını, gerekli hijyenin sağlanmasında tembellik göstermemelerini söyledi. Sağlık Bakanı, ayrıca çok yakında tüm okullara ilaçların dağıtılacağını, maskelerin zaten dağıtıldığını belirterek, öğrencilerin maske kullanmalarını ısrarla istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*