Tayland'da futbol maçı sırasında patlama: 20 yaralı

  • Giriş : 04.06.2007 / 11:51:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:37:05

Tayland'ın güneyinde iki köy takımı arasında oynanan futbol maçı sırasında bomba patladı: 3'ü ağır 20 yaralı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yala eyaletinin Bannang Sata bölgesinde meydana gelen olayda, yaşları 23 ile 30 arasında değişen oyuncular Futbol oynadıkları sırada saha kenarına konulmuş bomba infilak etti. Yaralılar çevredeki hastanelere taşınırken, patlama sonrası meydana gelen çatışmalarda bir öğretmen ve köylü öldürüldü.
Bu arada, hükümet karşıtı eylemcilerin Yala'da bir demir yoluna yapttıkları sabotaj sonucu devrilen bir trendeki 14 kişi yaralandı. Yetkililer, ülke çapında 18 tren seferinin ertelendiğini kaydetti.

Yoğun olarak Malay Müslümanların yaşadığı Tayland'ın Malezya sınırında bulunan bölgede, Tayland hükümeti tarafından yoğun bir sıkıyönetim uygulanıyor. Yala, ayrılıkçı eylemcilerle Tayland askerleri arasında sık sık çatışma yaşanan 3 bölgeden biri olarak biliniyor. Eyalette 2004 yılından bu yana meydana gelen şiddet olaylarında, 2 bin 200 kişiden fazla insan hayatını kaybetti.

Uzmanlar, Tayland hükümetinin, Müslümanların talebi olan uzlaşmadan uzak kalarak halka gerginlik yaşatmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bu durum, hükümetin sosyal, ekonomik ve siyasi ayrımcılığına maruz kalan ve Malay kimliklerine müsamaha gösterilmediğinden şikayetçi olan Müslümanları uzun süredir mağdur ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious