Tayland'da gösterilere kan bulaştı

Tayland'da gösterilere kan bulaştı.15752
  • Giriş : 12.04.2009 / 22:05:00

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta sıkıyönetim ilan edilirken düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde asker ve siviller karşı karşıya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerinde, göstericilerin kentte konuşlanan orduya ait tanklardan birini ele geçirdiği bildirildi.

Bangkok polisi sözcüsü General Suporn Phansua, yaptığı açıklamada, "Gösteriler Bangkok'un birçok bölgesine yayıldı, göstericiler bir tankı ve bir zırhlı aracı ele geçirdi" dedi.

Göstericilerin liderlerinden Hveng Tojirakarn ise iki tank ve bir zırhlı araç ele geçirdiklerini ileri sürdü.

Gösterilerin düzenlendiği Bangkok'ta olağanüstü hal ilan ettiğini daha önce açıklayan Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, göstericilerin eylemlerine son vermemeleri halinde güç kullanılabileceğini söyledi.

Vejajjiva, televizyondan yayımlanan açıklamasında, "Göstericilere, yasaları çiğneme ya da başkalarının özgürlüğünü kısıtlamaya hakları olmadığını söylemek isterim. Yoksa hükümet olağanüstü hal uygulaması kapsamında daha da ileri gidecektir" dedi.

Tayland'ın güvenlikten sorumlu Başbakan Yardımcısı Suthep Thaungsuban da polisi ve orduyu Bangkok'taki olayların sona erdirilmesi için hareket geçmeye çağırdı.

-ŞİNAVATRA-

Sürgündeki eski Başbakan Thaksin Şinavatra ise yandaşlarını Bangkok'taki gösterileri sürdürmeye çağırdı ve gösterilerin bastırılması halinde ülkeye geri döneceğini söyledi.

Bangkok'taki hükümet binası önünde 26 Marttan beri kamp yapan kırmızı gömlekli göstericilere canlı yayımlanan telefon konuşmasıyla seslenen Şinavatra, şu ana dek askerlerin şiddetten kaçınmasından memnuniyet duyduğunu belirtti ve askerleri göstericilere katılmaya çağırdı.

Şinavatra, "Askerler, halkımıza demokrasinin getirilmesine yardımcı olmak için kırmızı gömleklilere katılabilir. Bu, çok kıymetli bir an. Tarih yazacağız ve Tayland'da bir daha darbe olmayacak. Durumu takip edeceğim ve şiddet olayları olursa, hemen Tayland'a döneceğim" dedi.

Tayland'da 2001'de iktidar koltuğuna oturan iş adamı Şinavatra, 2006'da darbeyle devrilmiş ve askerler tarafından yetkisini kötüye kullanmak ve yolsuzluk yapmakla itham edilmişti.

-BAŞKENT BANGKOK'DA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Başbakan Abhisit Vejjajiva, protestocuların dün Pattaya kentinde Asya zirvesinin yapılacağı binayı basması üzerine zirvenin iptal edilmek zorunda kalmasından bir gün sonra, geçen hafta da büyük gösterilerin olduğu başkentte olağanüstü hal ilan etti.

Olağanüstü hal yasasınca 5 kişiden fazla kişinin toplanması ve kamu düzenini tehdit edeceği düşünülen haberlerin yayımlanması yasaklanıyor.

Göstericiler geçen hafta başkentte de günlerce önde gelen bir kavşağı kapatmış, yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı gösteriler düzenlenmişti.

Eski Başbakan Thaksin Şinavatra yanlısı göstericiler, Abhisit'in istifa etmesini ve yeni seçimlerin yapılmasını istiyor. Göstericiler, Şinavatra'nın 2006'da darbeyle uzaklaştırılmasının ardından Abhisit'in iktidara halkın oylarıyla değil, meşru olmayan yollarla geldiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*