Tayland'da karmaşa sürüyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Tayland'da yeni askeri birlikler Bangkok'a doğru ilerliyor, amaçları belirsiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre 15 adet zırhlı araçla başkente doğru yola çıktı. Bu askerlerin hangi amaçla Bangkok'a doğru yola çıktıkları bilinmiyor. Muhtemel bir güvenlik arttırımı olarak yorumlanırken, darbecilere karşı bir hareket olduğu düşünülmüyor.

Bu arada birkaç saat önce M21 model makinalı tüfeklerle donanımlı bir askeri birlik Genel Kurmay Başkanlığı'nı korumak amaçlı bölgeye yerleştirildi. Darbecilerin lideri General Sonthi Boonyaratglin ise sürekli olarak halka sakin olma çağrısında bulunuyor. Başkentte hayat tamamen normale dönmüş durumda. Darbeyi protesto eden eski Tay Rak Tay Partisi üyesi Thawee Kraikupti askerler tarafından tutuklandı.

Başbakan Thaksin Shinawatra'nın de ülkeye en kısa zamanda döneceğini açıklaması ile gergin bir bekleyiş havası hâkim oldu. Bugün kapı tutulan okul ve banklar yarın tekrar hizmete girecek.

Günün erken saatlerinden itibaren ülkede yaşanan durumu değerlendiren yabancı ülkelerin mesajları gelmeye devam ediyor. Yeni Zelanda Başbakanı Tayland'daki darbeyi kınadığını açıklayarak, darbecilere hemen çekilmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious