Tayland'da senato seçimleri yapıldı

Tayland'da senato seçimleri yapıldı  .9730
  • Giriş : 03.03.2008 / 10:48:00

Tayland'da parlamentonun üst kanadını oluşturan Senato seçimleri yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Partilerüstü bir konumda bulunan senatonun 150 üyesinden 74'ü atama ile belirlenirken geri kalan 76 üye her ilden bir temsilcinin seçilmesiyle belirleniyor.

Ülke seçim komitesinin yüzde 70 oranında katılım beklediği seçimlerde, ilk rakamlara göre katılım yüzde 60 civarında oldu. Tayland'da seçimlere katılımın yüzde 50'nin altında kaldığı bölgelerde seçim tekrarlanıyor. Bu sebeple bazı illerde seçimin tekrarlanması ihtimali sözkonusu.

Henüz kesin sonuçlar belli olmasa da resmi olmayan ilk sonuçlara göre Bangkok senatörlüğünü tüketici hakları savunucusu Rosana Tositrakul kazandı.

Uzmanlar, 23 Aralık'ta yapılan genel seçimlere oranla katılımın düşük olmasının sebeplerinden birinin halkın Senatonun görevini tam olarak anlayamaması olduğunu söylüyor. Karışık bir parlamenter sisteme sahip olan Tayland'da senatonun görevleri arasında meclisin çıkardığı kanunları kontrol etmek, ombudsman ile yargıçları atamak ve yolsuzluk iddialarını araştırmak da bulunuyor.

2006 yılının Ekim ayında darbeyle görevden uzaklaştırılan devrik başbakan Thaksin Shinawatra'nın hafta içinde ülkeye dönmesinin Shinawatra yanlısı adayların oy oranını etkilediği düşünülüyor.

Darbe sonrasında Shinawatra hakkında çok sayıda yolsuzluk iddiası gündeme gelmişti. İddiaları araştırmaya devam edecek olan yeni Senatoda Shinawatra yanlısı üyelerin miktarı bu açıdan önem taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious