Tayland'dan Müslümanlara jest

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Tayland'da darbe sonrası hükümet, 2004 yılındaki Müslüman ayaklanmasıyla bağlantısı olduğu iddia edilenlerden 92'sinin hakkındaki suçlamalardan vazgeçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başsavcı Patçara Utithamdamrong'un, kamu düzenini bozacak eylemlerde bulunmak ve yetkililere karşı gelmekle itham edilen 92 kişi hakkındaki suçlamalardan vazgeçilmesi için talimat imzaladığı belirtildi.

Avukatlar ve insan hakları savunucuları, bu jestten memnuniyet duyduğunu bildirdi, ancak hükümetten, 19 eylülde kansız bir darbeyle iktidardan uzaklaştırılan Başbakan Thaksin Şinavatra'nın sertlik yanlısı politikalarının bir neticesi olarak açılan davaların görülmesinin hızlandırılmasını istedi.

Polisin, ülkenin güneyindeki Müslüman bölgesi Narathivat'ın Tai Bai kasabasında ekim 2005'te Müslümanların düzenlediği protesto gösterisine müdahalesinde 7 Müslüman gösterici ölmüştü. Gösterilerde ayrıca gözaltına alınan 78 Müslüman, bir askeri araçla taşınırken havasızlıktan yaşamını yitirmişti. 78 kişinin ölmesinden sonra ülkenin güneyindeki olaylar daha da alevlenmişti.

Ülkenin güneyindeki Müslüman bölgelerinde yaklaşık üç yıldır süren şiddet olaylarında 1700'den fazla kişi öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious