Tayland'ın darbecisi Hacca gidiyor

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Nüfusun yüzde 90'ının Budist olduğu Tayland'da geçen ay darbe ile hükümeti deviren Müslüman General Sonthi Boonyaratkrin Hacca gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sonthi'nin Ortadoğu ziyareti sırasında hac vazifesinide yapmak üzere Mekke'ye de geçeceği belirtilirken, diğer ülkelerin ismi açıklanmadı. Ziyaret planında Türkiye'nin olup olmadığı şu anda bilinmiyor.

Ülkesinin güneyinde yaşanan terör olaylarından uzun zamandır rahatsız olan ve bu rahatsızlığını darbeden öncede birçok kere dile getiren Genelkurmay Başkanı Sonthi, şu anda ülkenin Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanlığı'na getirildi. Bu göreve geldiği gün gelecek adına palanlarını açıklayan General, ilk olarak ülkenin güney bölgesi için özel bir idari merkez kuracaklarını ve bu merkez aracılığı ile bölgede barışın temin edileceğini söyledi. Bu merkezin 3 farklı polis ve askeri birliğimin kontrolü ile de alakalı olacağını aktaran Sonthi, halkında bu merkez çatısı altında çalışarak bölgede huzurun en kısa zamanda temin edileceğini umduklarını dile getirdi.

Bu türlü planlarını en kısa zamanda meclise yazılı olarak bildireceklerini belirten General, Meclis'te onaylandığı takdirde hemen yürülüğe koyacaklarını söyledi. Ülkenin güneyinde bulunan Müslüman vatandaşların liderleri de Sonthi'nin planlarından memnuniyet duyduklarını açıkladı. Liderler, bölgede kurulacak olan idari merkez projesinin ülke adına faydalı olacağını düşündüklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious