Tayland'ın yılbaşı bilançosu: 407 ölü

Tayland'ın yılbaşı bilançosu: 407 ölü.7528
  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Tayland'da yılbaşı süresince yaşanan kazalarda 407 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 546 kişi de yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Böylece yılbaşları da genellikle 4 gün boyunca tatil oluyor.

Ülkedeki şirketlerin yıl sonunda 1 ile 5 maaş arası sürpriz ikramiye vermesinin alışılagelmiş bir durum olması sebebiyle insanlar yılın son günleriyle tatili birleştirip gezmeye ve eğlenmeye gidiyor. Tropik iklimin etkili olduğu ve karın yağmadığı ülkede yılbaşının en gözde turizm merkezleri de sıcaklığın sıfıra yaklaştığı kuzey kesimlerindeki dağlık alan oluyor.

Tayland Yol Güvenliği Odası'nın yaptığı açıklamaya göre 28 Aralık'tan bu yana ülkenin çeşitli yerlerinde meydana gelen toplam 4 bin 78 kazanın çoğunluğu köyleri birbirine bağlayan ara yollarda meydana geldi. Oda ayrıca kazaların yüzde 40'ının alkollü araç kullanma, yüzde 20'sinin aşırı sürat, yüzde 14'ünün ise hatalı sollama neticesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Motosiklet kullanımının çok yaygın olduğu ülkede kazaya karışan araçların yüzde 86'sını motosikletlilerin oluşturduğu ifade edildi. Fakat ülkede yasal düzenlemeler maddi hasarlı ve yaralanmasız kazalarda sigorta şirketlerini yetkili kıldığı ve polise haber vermeyi gerektirmediği için asıl kaza sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Tayland Yol Güvenliği Odası yılbaşı tatilinden önce daha önceki istatistiklere dayanarak tatil sırasında yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybedeceğini tahmin etmiş ve büyük bir yol güvenliği kampanyası başlatmıştı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious