Tayland'ta hükümete 80 bin kişilik detsek

Tayland'ta hükümete 80 bin kişilik detsek.23482
  • Giriş : 13.12.2008 / 23:10:00

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yaklaşık 80 bin hükümet yanlısı, ulusal stadyumu doldurarak eski Başbakan Thaksin Shinawatra için birlik oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Tayland'da demokrasi kahramanı ilan edilen Shinawatra'nın da video konferansla katıldığı gösteride, konferans öncesi konuşmacıları büyük bir coşkuyla dinleyen büyük kalabalık, tek renk elbiseyle ilginç görüntü oluşturdu.
Göstericilerin güvenliğiyle sorumlu kişinin stadyuma gelerek büyük ilgi gördüğü gecede, ticaret için Tayland'a gelen Kenyalı bir konuğa Tayland'daki sistem hakkında görüşü soruldu. Kenyalı konuk halkı sevdiğini belirterek, Tayland'daki demokrasi hareketini sonuna kadar desteklediğini ve
bu hareketin haklı bir dayanağı olduğunu ve devam etmesi gerektiğini söyledi.
Gösteride Tayland eski iktidar partisi kurmaylarından Chakrapob Penkair, günün önemini anlatarak bundan sonraki faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Penkair, "PAD'in yaptığı bir terör hareketidir. Asker ve görünmez el tarafından desteklenmişlerdir ve bu destek çok aleni olmuştur. Thaksin ise siyasi bir semboldür. Biz onun demokrasi anlayışıyla hareket ediyoruz. Bunun için de yılbaşından sonra geniş katılımlı aktivitelerimiz olacak. Halkı örgütleyeceğiz. Terör hareketi sonucu değişen ve seçimlerde çoğunluğu
alamayan parti iktidara gelemez" dedi.

Video konferansla stadyumu büyük bir dikkatle izleyen eski Başbakan Thaksin Shinawatra da, PAD hareketine yüklenerek, "Ülke ekonomisi onlar yüzünden battı. Onarılamaz yaralar açıldı. Yargı sistemi tamamen bağımlı hale geldi. Tayland'daki siyasi krizin çözümü artık çok zor" diye konuştu.
Öte yandan normalde siyasi faaliyetlere katılmayan Budist rahiplerin gösterilere katılması ise dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*