Taylor, İngiltere'de cezasını çekebilecek

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

İngiltere, Liberya'nın eski lideri Charles Taylor'un suçlu bulunması halinde hapsedebileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beckett, Taylor'un Sierra Leone'de kalmasının bu ülkenin barışına tehdit oluşturduğunu belirterek bu şekilde de İngiltere'nin uluslararası adalete olan bağlılığını göstermek istediğini belirtti.

Taylor, Sierra Leone'de kurulan BM'nin destekli savaş suçları mahkemesinin karşısına çıkmayı bekliyor. Taylor, Sierra Leone'de 1991-2002 yılları arasındaki iç savaşta yasadışı elmas ticareti karşılığında Sierra Leoneli isyancılara silah satmakla itham ediliyor. Liberya'da 1997'de devlet başkanı olan Taylor, 2003'te yapılan barış anlaşması çerçevesinde Nijerya'ya sürgüne gitmişti. Taylor, sürgünde bulunduğu Nijerya'nın iade talebini kabul etmesinin ardından kayıplara karışmış ancak ülkenin güneyinde Kamerun sınırında yakalanmıştı. Mahkeme sırasında Taylor'a karşı savaş ve insanlık suçlarından toplam 11 ayrı suçlama getirilmesi bekleniyor.

BM destekli mahkeme, Taylor'un Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını Hollanda hükümetinden yargılanmasını istemişti. Ancak bunun için Taylor'un üçüncü bir ülkede cezasını çekebilmesi gerekiyordu. İngiltere hükümeti aldığı bu kararla Taylor'un yargılanmasını önünü açtı. Londra'nın bu açıklamasının ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hannah Tijmes, "Artık gerekli olan BM Güvenlik Konseyi kararı. Bunun da birkaç gün içinde çıkmasını bekliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious