Tayvan, Japonya'dan resmi özür istedi

  • Giriş : 17.06.2008 / 22:24:00

Tayvan Cumhurbaşkaı Ma Ying-jeou, Japonya'yla Tayvan arasındaki Senkaku Adaları kriziyle ilgili önemli açıklamalar yaptı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tayvan'la Japonya arasında 10 Haziran'dan beri devam eden krizle ilgili ilk defa konuşan Ying-jeou, Senkaku'nun Tayvan'a ait olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı ayrıca Japonya'nın resmî özür dilemesi gerektiğini de belirtti. Senkaku'nun Tayvan'a ait olduğunu vurgulayan Ying-jeou, Tayvan balıkçı teknelerinin bölgede avcılık yapmasının da çok normal olduğunu söyledi.

10 Haziran'da Senkaku yakınlarında av yapan Tayvan'a ait bir balıkçı teknesi bir Japon firkateyniyle çarpışmıştı. Kazadan sonra geminin mürettebatı ve kaptanı Japon topraklarında gözaltına alınmıştı. Olaya sert tepki gösteren Tayvan, 13 Haziran'da Japonya'daki diplomatik temsilcisini geri çektiğini açıklamıştı.

Japonca'da Senkaku, Çince'de Diaoyutai olarak bilinen adalar Çin, Japonya ve Tayvan arasında zaman zaman diplomatik krize sebep oluyor. Üç ülkenin de kendisine ait olduğunu iddia ettiği adalar şu an Japonya'nın kontrolünde. Adaların çevresinde zengin petrol ve doğal gaz kaynakları olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious