Tayvan ayaklandı!

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Tayvan'da yaklaşık 1 milyon kişi Cumhurbaşkanı Chen Shuibian'in görevinden istifa etmesi için yürüyüş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eylemin son gününden bir gün önce protestocu grubun sayısı yerel saatle 21:30 sularında yaklaşık 1 milyon olarak hesaplandı. Eylemin sürdüğü dakikalarda Tayvan'ın başkenti Taipei'de deyim yerindeyse hayat durdu.
Yolsuzluğa Hayır Hareketi (YHH) tarafından organize edilen yürüyüş bir haftadır devam eden eylemlerin zirvesi oldu. Gösteriler geçen hafta cumartesi günü 200 bin kişinin katılımıyla başlamıştı. Diğer günlerde ise Cumhurbaşkanlı Sarayı'nın önünde oturma eylemi yapan göstericiler zaman zaman da Chen'ı istifaya çağıran slogan atmışlardı. YHH'nin lideri Shi Ming de temmuz ayında başlattığı kampanya ile önce halktan para toplamış sonra da bu paralarla Chen karşıtı eylemler organize etmeye başlamıştı. Cumartesiden beri zorunlu olmadıkça eylem alanını terk etmeyen Shi bugün de konvoyun başındaydı. Yerel saatle 18:00'da başlayan yürüyüşte son noktaya ulaşıldı. Taipei'in ana caddesi Kaidagelan Bulvarı'na çıkan 13 ana yol trafiğe kapatıldı. YHH Genel Merkezi katılımcı sayısını yerel saatle 21:30 itibariyle 1 milyon olarak açıkladı.

YHH'nin bugüne kadar protestolar için kullandığı Kaidagelan Bulvarı yarın Cumhurbaşkanı'nı desteklemek için gösteri yapacak olan Demokratik İlerleme Partisi (DPP) taraftarlarına geçecek. YHH ise Taipei Tren İstasyonu'nu kullanacak. YHH basın sözcüleri daha önce kendilerine ayrılan alanın sadece 3 bin kişilik olduğunu, yüz binlerce insanın burayı kullanmasıyla trafiğin felç olacağını açıklamışlardı. Polis aralarında sadece bir kaç kilometre bulunacak iki karşıt grubun kavga etmesinden çekiniyor. Taipei'de bütün yollar trafiğe kapatıldı, deyim yerindeyse hayat tamamen durdu.

Siyasi gözlemciler bugünkü yürüyüşe katılımın beklenenden fazla olmasını DPP'nin muhalifleri yerlerinden etmeye yönelik teşebbüsü olduğunu belirtiyorlar. Toplam 5 buçuk kilometre uzunluğundaki yolu yağmurun altında slogan atarak yürüyen yaklaşık 1 milyon insan yarın Chen'ı bir kez daha istifaya çağıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious