Tayvan Cumhurbaşkanı yine azledilemedi

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Tayvan Meclisi bugün üçüncü kez Cumhurbaşkanı Chen Shuibian'in görevden azlini oyladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugünkü önerge muhalefetin son 6 ay içinde Chen için verdiği üçüncü azil önergesi. Üçüncü önerge Chen'ın eşinin Taipei Savcılığı tarafından mahkemeye sevk edilmesi üzerine verilmişti. Chen'ın eşi Wu Shuzhen örütülü ödenekten şahsi harcamaları için para almakla suçlanıyor.
Tayvan Meclisi'ne Cumhurbaşkanı Chen Shuibian'in görevinden azli için verilen önerge 118 evet oyu almasına rağmen başarılı olamadı. Oylamada 1 milletvekili ret, 12 vekil de çekimser oy kullandı. Önergenin kabul edilmesi için 147 oya ihtiyaç vardı. Bugün yapılan oylamaya muhlefet partileri Milliyetçi Parti (KMT) ve Önce İnsanlar Partisi milletvekilleri ile bazı bağımsız vekiller katıldı. İktidardaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP) yine oylamaya katılmadı. DPP'nin müttefiki Tayvan Dayanışma Birliği (TSU) milletvekilleri ise önceki oylamalardaki gibi çekimser oy kullandı. TSU milletvekilleri ile KMT milletvekilleri arasında oylama sırasında atışmalar yaşandı. Oylamaya bütçe görüşmelerinde göz yaşartıcı sprey sıkarak gündeme gelen milletvekili Li Ao da katıldı. KMT milletvekilleri sonucun açıklanmasının ardından slogan atmaya başladılar.

Bazı DPP milletvekilleri oylamaya katılmamalarına rağmen sabah yapılan ilk oturumda azil önergesi hakkında konuşma yaptılar. Sert geçen sabah oturumunda KMT milletvekilleri Chen'ı, DPP milletvekilleri de KMT Genel başkanı Ma Yingjiu'yu yolsuzlukla suçladılar. Aynı zamanda Taipei Belediye Başkanı da olan Ma'nın belediyenin özel bütçesinden yaptığı harcamalar Taipei Savcılığı tarafından inceleniyor.

Tayvan anayasasına göre Cumhurbaşkanı'nın göevinden azli için 220 sandalyeli mecliste üçte iki çoğunluğunsağlanamsı gerekiyor. Bugün yapılan oylamada 147 evet oyu çıksaydı Cumhurbaşkanı'nın azli için halk oylamasına gidilecekti. Anayasaya göre referandumda azil oylarının % 50'den fazla olması durumunda Cumhurbaşkanı görevindenen azlediliyor.

İlk azil önergesi Chen'ın damadı Zhao Jianming'in borsada spekülasyon yaptığının ortaya çıkmasıyla verlimişti. İkinci önerge ise Chen'ın artan tepkilere rağmen istifa etmemesi üzerine gündeme gelmişti. Bugün oylanan üçüncü önergenin sebebi ise Taipei Savcılığı'nın Chen'ın eşini mahkemeye sevk etmesi. Chen'ın eşi Wu Shuzhen örtülü ödenekten şahsi harcamaları için para almakla suçlanıyor. Chen Savcılık'ın açıklamasından iki gün sonra bir basın toplantısı düzenleyerek eşi suçlu bulunursa istifa edeceğini açıklamıştı. Wu Shuzhen'ın davası 15 Aralık'ta Taipei Adliye'sinde görümeye başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious