Tayvan havai fişek cümbüşüne boğuldu

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Çin'in ardından Tayvan'da da Fener Bayramı kutlamaları başladı. Dün akşamdan itibaren bayram, ülkenin bütün şehirlerinde düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaohsiong'da düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Chen Shui Bian ve Başbakan Su Zhengchang da katıldı. Tainan'daki törende sadece Başbakan ve Belediye Başkanı vardı. Devlet yetkilileri törenler öncesi yaptıkları konuşmalarda birbirine benzer mesajar vererek, Fener Bayramı'nın ülkeye şans getirmesini diledi. Konuşmaların bir başka öne çıkan yönü ise resmi dil Çince yerine Tayvanca'nın ağıklıkta olmasıydı.

Kaohsiong'daki kutlamalar Sevgi Nehri'nde düzenlendi. Nehir kenarına kurulan platformda yapılan açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı, Başbakan, Eski Başbakan Franh Xie ve geçici olarak görev yapan Belediye Başkanı Ye Qulan birlikte havai fişekleri ateşleyen düğmeye bastı. Nehrin ortasındaki fıskiyelerden fışkıran sular ve yine nehrin üzerinden atılan havai fişekler güzel görüntüler oluşturdu. Açılış töreni yaklaşık 5 dakika sürdü.

Tayvan Devleti'nin resmi törenlerinin düzenlendiği Tainan da ise açılış törenini diğer şehirlerden de gelen onbinlerce kişi izledi. Belediye Başkanı Xu Tiancai'ın konuşmasıyla başlayan törende önce Çin Takvimi'ne göre, 15 gün önce başlayan, Köpek Yılı'nı sembolize eden cam heykel aydınlatıldı. Ardından da havai fişek gösterileri başladı. 10 dakika devem eden gösterilerden sonra açılış töreni bitti.

Fener Bayramı Çin Takvimi'ne göre yeni yılın 15. Günü kutlanıyor. Çin Takvimi Ay hareketlerini temel aldığı için yılın 15. günü ilk dolunay oluyor. Çin inanışına göre bu gece yılın en aydınlık gecesi. Bayramın en önemli geleneklerinden biri de Tangyuan adı verilen tatlıyı yemek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious