Tayvan kuş gribi aşısını test edecek

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Tayvanlı araştırmacılar, Kuş Gribi'nden korunmak için gerekli aşıyı üretmek üzere.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tayvan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NHRI) tarafından yürütülen çalışmalarda sona yaklaşılıyor.

2008 başında aşının insanlar üzerinde denenmeye başlanması bekleniyor.

NHRI Aşı Geliştirme Merkezi Direktörü Pele Chong, şu anda virüsle ilgili çalışmaların devam ettiğini, bu yılın sonunda kanuni işlemlerin bitmesini umut ettiklerini söyledi. Chong insanlar üzerinde yapılacak testlerin ilk aşamasına bir dahaki senenin ilk aylarında başlamak istediklerini de ifade etti. Chong aşıyı geliştirmek için daha önce denenmemiş bir yol izlediklerini ileri sürdü. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda Afrika yeşil maymununun böbreğindeki hücrelerden faydalanıldığını söyleyen Chong, kendilerinin ise Avustralya kökenli bir köpek türünün böbrek hücresilerini kullandıklarını açıkladı.

Chong Kuş Gribi aşısının üretilmesini devletin önceliği olarak nitelendirirken, her zaman ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerin dışarıdan temin edilemeyeceğini, bir kısmını da kendileri üretmek zorunda olduklarını belirtti. Chong, bütçelerinin sınırlı olduğunu, bunun da büyük kısmının malzeme temini için harcandığına dikkat çekti. Kuş Gribi aşısını geliştirmek için çalışanlar arasında en iyi durumda olanın kendilerini olduğunu vurgulayan Chong, dünyaca ünlü ilaç şirketlerinin henüz aşıyı bulamamış olmalarını bu konuya öncelik vermemelerine bağladı.

Tayvan, Kuş Gribi'nden korunmak için gümrüklerde özel önlemler almış durumda. Hastalığın bütün dünyadaki yayılma süreci sürekli takip ediliyor. Merkezi Salgın Kontrolü (CDC) yetkilileri hastalığın vahşi kuşlarda veya kümes hayvanlarında görülse bile insanlara sıçramaması için çalışıyor. Milli Güvenlik Kurulu, Kuş Gribi'ni önlemek için Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında üç kez toplandı. Son toplantı 2006 Temmuz'da yapıldı. CDC yetkililerinin en çok çekindikleri konu ise Kuş Gribi'nin Çin'de yaygın olması. SARS'la birlikte başlayan sağlık yetkililerinin işbirliği Kuş Gribi'ni önlemek için de devam ettiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious