Tayvan WHO'ya katılmak için yeniden başvuru yapacak

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Tayvan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'ne üye olabilmek için yeniden harekete geçti. Bu yıl 10. kez yenilenecek başvuru için düzenlenen tanıtım kampanyası bugün basına tanıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tayvan Haber Bakanı Wencan Zhen, Sağlık Bakanı Shengmao Huo ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yingmao Gao bugünkü basın toplantısında Tayvan'ın WHO'ya üye olması için neler yaptıklarından bahsettiler. Bakan Huo, bu yılki en önemli artılarının Birkaç ay önce kurulan Tayvan Sağlık Ekibi (TaiwanIHA) olduğunu söyledi. Filipinler'de meydana gelen sel felaketini hatırlatan Huo, TaiwanIHA'nın 24 saat dolmadan bölgeye gidip yardım çalışmalarına başadığını belirtti. Kuş Gribi'nin dünya gündeminde olduğu bu dönemde Tayvan'ın Kuş Gribi'ne karşı WHO'yla birlikte çalışmak istediğini açıklayan Huo, Tayvan'ın dünyanın en sağlıklı ülkelerinden biri olduğunu da vurguladı. Bakan Yardımcısı Gao da Tayvan'ın WHO üyeliğinin başta Japonya olmak üzere birçok ülke tarafından desteklendiğini belirtti.

Tayvan'ın jeolojik konumuna vurgu yapan Gao, Tayvan'dan Güney Doğu Asya'daki bir çok ülkeye birkaç saat içinde gidilebilindiğini, ayrıca özellikle Japonya ve Hong Kong'a her hafta yüzlerce uçak seferi olduğunu, Tayland ve Singapur'a da gün içinde birden fazla sefer olduğuna dikkat çekerek Tayvan'ın acil itiyaç durumunda çevresindeki bütün ülkelere hemen yardıma gidebilceğini söyledi. Haber Bakanı Zhen ise konuşmasında yabancı basının dikkatini Tayvan'ın WHO üyeliğine çekmek için neler yaptıklarından bahsetti. Zhen, üyelik kampanyasının organizatörü olan Haber Bakanlığını'nın ülkenin DSÖ'ye katılması için elinden gelen herşeyi yaptığını da sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletlere üye olmayan Tayvan diğer uluslarsarsı organizasyonlarda yer almaya çok önem veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious