Tayvan'da 750 bin kişi yürüdü

Tayvan'da 750 bin kişi yürüdü.12152
  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Tayvan'da 750 bin kişi Cumhurbaşkanı Chen Shuibian'in görevinden istifa etmesi için yürüyüş yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yolsuzluğa Hayır Hareketi (YHH) tarafından organize edilen yürüyüş bir haftadır devam eden eylemlerin en üst noktası. Gösteriler Cumartesi günü 200 bin kişinin katılımıyla başlamıştı. Diğer günlerde ise Cumhurbaşkanlı Sarayı'nın önünde oturma eylemi yapan göstericiler zaman zaman da Chen'ı istifaya çağıran slogan atmışlardı. YHH'nin lideri Shi Mingde Temmuz Ayı'nda başlattığı kampanya ile önce halktan para toplamış sonra da bu paralarla Chen karşıtı eylemler organize etmeye başlamıştı. Cumartesi'den beri zorunlu olmadıkça eylem alanını terk etmeyen Shi bugün de konvoyun başındaydı. Yerel saatle 18:00'da başlayan yürüyüş son noktaya ulaşıldı. Taipei'in ana caddesi Kaidagelan Bulvarı'na çıkan 13 ana yol şu an da trafiğe kapalı. YHH Genel Merkezi katılımcı sayısını Saat 20:45 itibariyle 750 bin olarak açıkladı. Basın Sözcüsü Paul Wang hale konvoyun yürüyüşü dursa da hala katılımların olduğunu 1 milyon kişiye ulaşacaklarını tahmin ettiğini söyledi.

YHH'nin bugüne kadar protestolar için kullandığı Kaidagelan Bulvarı yarın Cumhurbaşkanı'nı desteklemek için gösteri yapacak olan Demokratik İlerleme Partisi (DPP) taraftarlarına geçecek. YHH ise Taipei Tren İstasyonu'nu kullanacak. YHH basın sözcüler daha önce kendilerine ayrılan alanın sadece 3 bin kişilik olduğunu, yüz binlerce insanın buratı kullanmasıyla trafiğin felç olacağını açıklamışlardı. Polis yarın aralarında sadece bir kaç kilometre buluncak iki karşıt grubun kavga etmesinden çekiniyor. Taipei'de bazı yollar şimdiden trafiğe kapalı durumda.

Siyasi gözlemciler bugünkü yürüyüşe katılımın beklenenden fazla olmasını DPP'nin muhalifleri yerlerinden etmeye yönelik teşebbüsü olduğunu belirtiyorlar. Toplam 5,5 km uzunluğundaki yolu yağmurun altında slogan atarak yürüyen yüzbinlerce insan yarın Chen'ı bir kez daha istifaya çağıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious