Tayvan'da oruç nasıl tutulur?

Tayvan'da oruç nasıl tutulur?.14060
  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 16.08.2008 / 00:42:53

Lingjiu Dağı Budist Cemaati Tayvan'ın en büyük Budist cemaatlerinden biri. Cemaat ismini ilk manastırlarının bulunduğu Lingjiu Dağı'ndan alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eylül başında cemaatin Tayvan ve diğer ülkelerdeki rahipleri bu manastırda toplandı. Cemaatin lideri yılda dört kez yapılan özel bir ibadet için rahiplere izin vermişti. Her seferinde 5 gün süreyle yapılan bu ibadet adeta onların oruçları. Ama bizim alıştığımız oruçtan oldukça farklı. Sadece sebze yiyebilen Budistlerin beslenmelerinde çok değişiklik yok. Sadece akşam yemeğininden vazgeçiliyor. Diğer öğünlerde de yemek törensel bir havayla yeniyor. Oruç tutmayanların yemek yenilen mekana girmeleri yasak. Asıl zor kısım ise beş gün boyunca hiç konuşmamak. Rahipler oruçlu oldukları süre zarfında sadece yazarak iletişim kuruyor.

Sıradan bir Tayvanlı için açlık bir insanın başına gelebilecek en kötü şey. Tarih boyunca büyük kıtlıkların yaşandığı Güney Çin, Vietnam, Tayvan gibi bölgelerde "Nasılsın?" sorusu "Yemek yedin mi?" şeklinde soruluyor. Özellikle öğle yemeği günlük hayatın en önemli kısmı. Saat 12:00 olduğunda neredeyse bütün ülke yemek yemeye başlıyor. Açlığa tahammül bu kadar az olunca Ramazan'ı ve oruçu anlamak da aynı derecede zorlaşıyor. "Hiç bir şey yiyemiyor musunuz?", "Olsun sen de soğuk bir şey içersin", "Su da mı içemiyorsun?", "Çok zor olmalı", "Sizin dininiz de çok zormuş" cümlelerini her Tayvanlı Müslüman her Ramazan'da onlarca kez duyar. Yerel müslümanlar ise bu durumdan hiç şikayetçi değiller. Onlar için bu İslam'ı anlatmak için bir fırsat. Başka zaman anlatsanız kimsenin dinlemeyeceği şeyler Ramazan vesile edilerek anlatılabiliyor.

Tayvan Çin'in Güneydoğu'sunda bulunan küçük bir ada ülkesi. Nüfusu 23 milyon. Bunun 50 bin'i Müslüman. Küçük olmasına rağmen makine, elektronik, bilgisayar gibi sektörlerde dünyada söz sahibi. Kişi başına düşen yıllık gelir 14 bin dolar civarında. Halk Budizm, Taoizm gibi dinlere inanıyor. Yerel tanrılara tapanlar da var. Aslında bu üç inanç birbirine karışmış durumda. Herkes herşeye ibadet ediyor. Ülkenin her yerinde binlerce kilise olmasına rağmen Hristiyan sayısı 900 bin'i geçmiyor. Cami sayısı ise sadece 6 tane. Müslümanların en büyük sorunları dağınık yaşamak ve 22 farklı dinin olduğu bu küçük adada çocuklarına yeterli dini eğitimi verememek. Ramazan bütün sorunlar için bir çıkış kapısı. Camilerde beraber yapılan iftarlar, Tervih namazı, bayram derken müslümanlar sürekli bir araya geliyorlar. Ramazan boyunca çocuklara İslam ve güzellikleri anlatılıyor. Ülkedeki diğer insanlardan farklı olmaları gerektiği öğretiliyor. Camideki Ganalı, Pakistanlı, Burmalı, Endonezyalı, Türk müslümanlar gösterilerek herkesin kardeş olduğu öğretiliyor.

Ramazan en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılıyorsa da bazı zorluklar da yok değil. Gayr-ı müslim bir ülkede bulunduğunuz için gittiğiniz her yerde sürekli bir şeyler yiyen, içen insanlar görebilirsiniz. Özellikle öğle tatilinde dışarı çıkmamak en iyi çözüm. Yarı Tropikal bir iklimin yaşandığı Tayvan'da Ekim'in gelmesiyle havalar biraz serinledi. Ama yine de nem etkisini hissettiriyor. Su kaybını asgari seviyede tutmak için dışarda mümkün olduğunca az vakit geçirmek lazım. Klimalı, güneş görmeyen kapalı alanlar Ramazan'da ilk tercih edilen mekanlar. En büyük zorluğu ise iftar vaktinde yaşayabilirsiniz. Bütün gün birşey yemedikten sonra iftar vakti de hem damak tadınıza uygun hem de helal yemek bulmak sıkıntı olabilir. Tayvanlı Müslümanlar da bunu bildikleri için camilerde her akşam iftar veriyorlar. Önce oruç açılıyor, peşinden akşam namazı kılınıyor sonra da teravihe kadar artık ne kadar yiyebilirseniz.

Tayvan'da Ramazan'ı geçirmenin en kolay yolu başkalarının da Ramazan'ı yaşayabilmesini sağlamaktan geçiyor.

HABER ETİKETLERİ

iftar saatleri sahur saatleri imsak imsakiye istanbul imsak ankara imsak izmir imsak adana imsak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious