Tayvan'da seçimler: Devlet Başkanı Chen istifa etti

Tayvan'da seçimler: Devlet Başkanı Chen istifa etti.9119
  • Giriş : 12.01.2008 / 16:55:00

Tayvan'da bugün yapılan parlamento seçimlerinin sonuçları kesinleşti. Muhalefetteki Milliyetçi Parti (KMT) 81 milletvekili çıkararak seçimi açık ara kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tayvan'da bugün yapılan parlamento seçimlerinin sonuçları kesinleşti. Muhalefetteki Milliyetçi Parti (KMT) 81 milletvekili çıkararak seçimi açık ara kazandı. İktidardaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP) ise sadece 25 milletvekili çıkarabildi. Tayvan Devlet Başkanı ve DPP lideri Chen Shui-bian sonuçlar üzerine istifa etti.
KMT toplam oyların yüzde 70'ini alarak en yakın rakibi DPP'ye yaklaşık 3 kat fark attı. 113 sandalyeli yeni mecliste 81 milletvekiline sahip olan KMT anayasayı değiştirebilecek güce ulaştı.

DPP Genel Başkanı ve Devlet Başkanı Chen Shui-bian ise seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından partideki görevinden istifa etti.

KMT Genek Başkanı Wu Poh-hsiung ve partinin önde gelen isimleri genel merkezde bir basın toplantısı düzenleyerek sonuçları değerlendirdi. Partinin lider kadrosu, basın toplantısına başlamadan önce, kendilerine bu zaferi yaşattıkları için önlerinde eğilerek halka teşekkür etti.

Sadece bir gece sevinmek gerektiğini, ardından işlerine bakacaklarını kaydeden Wu, sonuçların kendi omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi.

KMT'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı Ma Ying-jiu da, partisinin mecliste temsil edilmeyen siyasi görüşleri de kapsayacağını, Tayvan'daki tek büyük partinin KMT olduğunu söyledi.

Wu ve Ma'nın büyük zafere rağmen mutlu gözükmemeleri dikkat çekti.

Uzmanlar tarafından 'beklenmedik' olarak nitelendirilen KMT'nin başarısı 22 Mart'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de partinin şansını arttırdı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious