Tayvan'da tayfun alarmı

  • Giriş : 16.08.2007 / 16:28:00

Tayvan Meteoroloji Ofisi (CWB) bugün Sepat isimli tayfunun ülkeyi etkileme ihtimaline karşı alarm verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sepat'ın Tayvan'a yaklaştığını belirten CWB, adanın doğu ve güney bölgelerinde denize açılmanın tehlikeli olduğunu açıkladı.

Şiddetli rüzgarların etkilediği uzakdoğu ülkesi Tayvan, 2005'teki Ejderha Kral isimli tayfundan sonra şimdi de yarı çapı 250 km'yi bulan Sebat tarafından tehdit ediliyor.

Yetkililer, Sepat'ın yerel saat itibariyle 20:00'da Tayvan'ın 650 km uzağına kadar yaklaştığını bildirerek, rüzgarın faal olduğu denizlerde alarm durumuna geçildiğini kaydetti.

Saatte 20 km hızla ilerleyen Sepat'ın rüzgar hızı, tayfunun merkezinde saatte 53 km'ye, dış çemberinde ise saatte 65 km'ye kadar çıkıyor.

CWB'nin bu akşam Tayvan'ın tamamıyla ilgili acil durum çağrısı yapması beklenirken, Sepat'tan en çok etkilenecek olan iller ise güney ve doğu Tayvan'daki Taitung, Hualien, Kaohsiung ve Pingtung olarak sıralandı.

Tayvan Savunma Bakanlığı da bugün ülkeye bağlı adalarda ve tayfunun etkileyeceği illerde kriz durumuna geçildiğini duyurdu.

Askeri birlikler tayfun dolayısıyla oluşacak toprak kayması, sel gibi doğal afetlerde halka yardım etmek için teyakkuza geçerken, Sepat'ın Pazar gününe kadar Tayvan'ı etkilemesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious