Tayvan'ın eski Cumhurbaşkanı tutuklandı

Tayvan'ın eski Cumhurbaşkanı tutuklandı.10389
  • Giriş : 11.11.2008 / 15:44:00

Tayvan eski Cumhurbaşkanı Chen shui-bian hakkındaki yolsuzluk iddiaları sebebiyle bugün tutuklandı. Chen bugün günün büyük kısmını sorguda geçirdikten sonra elleri kelepçeli olarak savcılığa götürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2000 - 2008 yılları arasıda cumhurbaşkanlığı yapan Chen Çin'e karşı Tayvan'ın bağımsızlığını savunuyordu. Chen'ın damadı ve yakın çevresindeki bazı politikacılar daha önce yolsuzluk suçlamalarından mahkûm olmuştu. Chen'ın eşi Wu Shu-chen hakkındaki örtülü ödeneğin usulsüz kullanımı davası ise hala devam ediyor. Taipei Savcılığı Cumhurbaşkanı olduğu sırada dokunulmazlığı bulunduğu için Chen hakkında soruşturma açamamıştı.

Chen örtülü ödenek davasının yanı sıra 1 milyar NT'yi (48,8 milyon YTL) bulan parayı Japonya, Amerika, Cayman Adaları, Singapur ve İsviçre'deki banka hesaplarına aktarmakla suçlanıyor. Chen yurt dışındaki paraların seçim kampanyasına yapılan bağışlardan geldiğini ileri sürmüştü.

Savcılar 31 Ekim'de Chen'ın sağ kolu eski Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Chiu I-jen'ı gözaltına almıştı. Yerel medya Chiu'nun gözaltına alınmasıyla Chen'a sadece bir adım kaldığını yazmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*