Tayvan'da tansiyon yükseliyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Tayvan’da Cumhurbaşkanı Chen Shuibian’in şahsında odaklaşan kutuplaşma gün geçtikçe büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Mayıs’tan beri ailesi ve yakın çevresi hakkındaki yolsuzluk iddiaları sebebiyle zor günler geçiriyor. Tayvan meclisi 27 Haziran’da Chen’ın görevden azli için oylama yapmış ama DPP’nin oy kullanmaması üzerine çoğunluk sağlanamamıştı. Chen’ın kurucusu olduğu DPP’nin 1994 - 1996 arasında genel başkanlığını yapan Shi Mingde, Ağustos’ta Chen’a karşı bir kampanya başlattı. Shi önce protestoları finanse edebilmek için halktan bağış topladı. Chen’a karşı ilk büyük protest ise 9 Eylül’de yapıldı. YHH taraftarları ana temasını oturma eylemlerinin oluşturduğu protestoları 9 Eylül’den beri aralıksız sürdürüyorlar. 15 Eylül akşamı YHH Genel Merkezi’ne göre 1 milyon kişinin katıldığı bir yürüyüş yapılarak Cumhurbaşkanı bir kez daha istifaya davet edildi.

YHH taraftarları son iki gündür gösterileri ülkenin güneyine taşıdılar. Chen ve DPP’nin kaleleri olarak bilinen Gaoxiong veTainan’daki gösterilerde olaylar çıktı. Chen’ı destekleyenler dün akşam geç saatlerde Tainan’da eylem yapan YHH taraftarlarına saldırdı. Çıkan olaylarda biri gazeteci olma üzere 7 kişi yaralandı. Olay yerinden kaçmak isteyen bir muhalifin arabasına kırmızı olduğu için saldırıldı. Kırmızı YHH destekçilerinin protestolarda kullandığı renk.

Olaylar sonrası Shi, protestoculara ülkenin güney bölgelerinde gösteri yapmamalarını söyledi. YHH geçen hafta protestoları ülkenin her tarafında yaymaya karar vermiş, çıkan olaylar sonucunda bu karardan vazgeçilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious