'Tayyareden Haber Yok'

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları (THY), ISO 9001: 2000 Kalite Sistemi Belgesi aldı. Törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, "Tayyareden Haber Yok (THY) " anısını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genel Müdürlük binasındaki törene; Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Türk Standartları Enstitüsü Başkanı (TSE) Kenan Malatyalı ve THY Genel Müdürü Temel Kotil katıldı.

Törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise, THY yönetiminin kaliteyi ön planda tutan bir anlayışla hareket ettiğini belirterek, 40 yıldır AB masasında oyalanan Türkiye'nin son 3 yılda akıllı politikalarla, özel sektör öncülüğünde kalkınma modeli ve rekabete açık serbest piyasa sürecinde bugün ki noktalara geldiğini ifade etti. Coşkun, THY'deki bütün personelin kalite belgesini aldıktan sonra daha da gayretli çalışması gerektiğine işaret ederek, basında 'THY'de hostes bunalımı var' şeklinde çıkan haberlerin abartılı olmasını eleştirdi.

BAKAN COŞKUN'UN "TEYYAREDEN HABER YOK (THY) " ANISI...

Ali Coşkun, uçaklardaki gecikmelerle ilgili sözlerinin sonunda 1970'li yıllarda Başbakan Nihat Erim döneminde yaşadığı bir anısını anlattı. O dönemde sanayiyi temsilen başkanlık danışmanı seçildiğini ve çok önemli bir toplantı için işadamları ile birlikte sabah 08.00 uçağı ile Ankara'ya gideceklerini anlatan Coşkun, şöyle devam etti: "O zaman askeri kontrol vardı. Havaalanına geldik, uçak zamanında kalkmadı. Ben de Hava Harp Okulu Komutanı'na telefon ederek, 'yarım saattir bekliyoruz. Başbakanla toplantımız var. Biran önce uçak kalksın ya da anons edip bilgi versinler' dedim. Komutan da 'nasıl bilgi vermezler? Duvarlarda yazılı' dedi. 'Ne yazılı?' diye sorduğum da komutan bana 'THY yazılı. Yani o (Tayyareden Haber Yok) demektir' dedi. Şimdi geldiğimiz noktada tayyareden haber var. Gayet sağlıklı bir çalışma var. Her işletmede olduğu gibi ufak meseleler büyütülmemeli."

Bakan Coşkun ayrıca, THY'deki hostes sıkıntısına da değinerek, "Gazetede okudum 'hostes sıkıntısı var' deniyor. Sanki Türkiye yıkılmış. O bakımdan başka şirketler bu rekabet döneminde bunları kötüye kullanırlar. THY hepimizindir." diye konuştu.

THY Genel Müdürü Temel Kotil de, aldıkları kalite sistemi belgesi ile tüm işlerinde müşteri memnuniyeti, sıfır hata ve sürekli gelişmeyi hedeflediklerini kaydetti.

TSE Başkanı Kenan Malatyalı ise, THY ile kalite ortaklığı kurmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, "Misyonumuz, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak ve ülkemizin uluslararası düzeyde ticaretini kolaylaştırmaktır. Türk bayrağını her köşesinde gökyüzünde taşıyarak hepimizi gururlandıran THY'nin dünya standartlarında sunduğu hizmeti tescillemiş olduk" diye konuştu.

Konuşmaların ardından THY yönetimi, ISO 9001: 2000 Kalite Sistemi Belgesi ve bayrağını TSE Başkanı Kenan Malatyalı'nın elinden aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious