'Tayyip amca, beni babamdan iste'

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Almanya'da yaşayan Zekiye A., sevdiği gence kavuşmasının tek çaresi olarak gördüğü Erdoğan'a mektup yazarak yardım istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu isteklerden birisi de Almanya'da yaşayan bir Türk kızı olan Zekiye A.'dan geldi.

Başbakan Erdoğan gibi kendisi de bir Rizeli olan Zekiye A.'nın sorunu babasının evlenmesine izin vermemesi. Baba izin vermez, çünkü Zekiye A.'nın sevdiği ve evlenmek istediği genç Türk değildir. Zekiye, sevdiği gence kavuşmasının tek çaresinin Başbakan olduğuna karar verir ve Başbakan'a hitaben bir mektup yazar.

"Selamun Aleyküm Tayyip Amca. Ben Berlin'de yaşayan 18 yaşında Rizeli bir Türk kızıyım" diye mektubuna başlayan Zekiye, babasının evlenmesine izin vermediğinden şikayet ediyor: "Size yazma nedenim, babamın beni evlenmek istediğim gençle evlendirmemesi. Bu genç, Müslüman bir Marocolu. Peygamber torunu bir genç. Yunus isimli bu yetim gence babam beni vermiyor"

Zekiye, Başbakan'dan bu talepde bulunmasının gerekçesini ise "Babam sizi çok sever. Sizi kıramaz." diye açıklıyor. Mektub şöyle devam ediyor: "Babam büyüdüğümde ülkeme hizmet etmemi istiyor. Bu evliliğin ise buna engel olacağını düşünüyor. Ama ben bu oğlan ile anlaştım. Hatta evlendiğimizde birkaç seneliğine Türkiye'de oturmayı düşünüyoruz. Size seve seve vatanım için hizmet edeceğime söz veriyorum. Bunu üzerime bir borç biliyorum. Berlin'de okuyorum ve kadın doktoru olacağım inşallah. Oğlanda elektirik mühendisliği okuyor ve bir senesi kaldı, kendisi 25 yaşında"

"Babamı bir türlü ikna edemedik" diyen Zekiye, Başbakan'dan istediğini ise şöyle ortaya koyuyor: "Sizden Almanya'ya gelmenizi ve beni babamdan istemenizi istiyorum. Bunun imkansız birşey olduğunu da biliyorum" Başbakan'ın Almanya'ya gelip kendisini babasından istemesinin imkansızlığının farkında olan Zekiye bunun da bir çaresini bulmuş. "Sizden en azından ricam, bize bir imzalı mektup yazmanız. Babama, size Türkiye'ye geleceğime dair söz verdiğimi söylemeniz. Buna şahitlik etmeniz ve tabii ki bir kaç da güzel söz eklemeniz. Babamı ancak siz ikna edersiniz"

Zekiye, mektubunu söyle tamamlıyor: " Recep Amca, bunu yaparsanız ömür boyu size duacı olacağıma söz veriyorum. Saygı ve sevgilerimle. Kızınız Zekiye"

Başbakanlığa gelen farklı istekler bununla sınırlı değil tabii. Hamile olduğunu belirterek, doğum için yardım isteyenlerin yanısıra, evinin bahçesine konan güvercinlerden şikayet edenler de var. Polis 155 ihbar hattına yapılması gereken, birçok suç ihbarı da bu merkeze yapılıyor. BİM yetkilileri ise, vatandaşlardan gelen en ilginç istekleri bile gözardı etmediklerini ve sorunun çözümü için gerekli yerlere talimat verdiklerini ifade ediyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious