Tayyip Edoğan; 'Devletin borcunu ödedik!'

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hortumculardan alınan paralarla Türkiye’nin bütün borçlarını ödediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan, ”Önümüzde 2 yılımız daha var, hedefimiz 2012 yılında kişi başına düşen milli geliri 10 bin dolara çıkarmaktır.” dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Edirne İl Kongresi’ne katıldı. Kongrede partililere yaptığı konuşmada, muhalefetin ekonomi ile ilgili eleştirilerine cevap veren Başbakan Erdoğan, geçmiş hükümetlerin işçi ve memurdan aldıkları paraları AK Parti hükümeti olarak kendilerinin ödediklerini söyledi. Erdoğan, ”Devletin işçiye 14,5 katrilyon borcu vardı. Biz göreve geldik bu borcun tamamını ödedik. Bizi eleştirenler işçiden ve memurdan aldıkları paraları dahi geri verememişler. Biz ise mart ayı itibariyle devletin borcunun 12,5 katrilyonunu ödedik, haziran ayı sonu itibariyle de 14,5 katrilyonluk borcun tamamını ödemiş olacağız.” diye konuştu.

Şu ana kadar İmarzedelere olan 8,5 katrilyonluk borcun da 6,5 katrilyonunun ödendiğini kaydeden Erdoğan, ’AKP’nin İMF’nin uşağı olduğu’ gibi suçlamalara maruz kaldıklarını hatırlattı. ”IMF’yi biz mi kurduk ki bize kızıyorsunuz” diye soran Başbakan Erdoğan, ”İMF’yi kuran sizsiniz. İMF’nin kuruluşunda imzası olan 29 ülkeden biri de Türkiye’dir. Göreve geldiğimizde kucağımızda İMF’ye 23.4 milyar dolar borç bulduk. Biz bu borcun 13 milyar dolarını da ödedik. İstesek hepsini de öderiz.” şeklinde konuştu.

İlköğretimde olduğu gibi lise öğrencilerine de ders kitaplarının ücretsiz dağıtılacağı müjdesini veren Erdoğan, ”Bize diyorlar ki, bunlar zenginlere de veriyor. Öğrencinin zengini fakirimi mi olur Allah aşkına” şeklinde konuştu.

Ulusal bir gazetenin AK Parti Kars kongresindeki haremlik selamlık haberine de değinen Erdoğan, ”Kongreye gelmiş birinin nerede ve nasıl oturacağına siz mi karar vereceksiniz¿, bu kişiler sizin talimatlarınız doğrultusunda mı oturup kalkacak. Halkın özgürlük anlayışı ile kimse oynayamaz. Benim vatandaşım başı açık ile kapalı olan da aynı yerde oturur. Biz siparişle adam toplamıyoruz. Ne zaman başı açık olanla kapalı olan el ele vermiş ülke menfaatleri için mücadele ederse ben o zaman kendimi mutlu hissedeceğim.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Anamuhalefet partisi lideri Deniz Baykal’a yüklenen Erdoğan, ”Bu muhalefetin bu ülkeye bir çakılı çivisi dahi yoktur. Genel Başkan Baykal Enerji Bakanlığı yaptığı 1978-79 yıllarındaki gaz yağı kuyruğunu, mazot kuyruğunu daha halen hatırlıyoruz. Ne geldiyse bereketsizlik bunlardan geldi.” eleştirisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious