Tayyip Erdoğan: Irak konusunda kimseden izin almayız

Tayyip Erdoğan: Irak konusunda kimseden izin almayız .9234
  • Giriş : 22.10.2007 / 11:26:00

Başbakan Erdoğan, Times gazetesinin sorularını yanıtlarken “Irak konusunda kimseden izin almayız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetede Martin Fletcher ve Suna Erdem’in sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye’nin sabrının tükendiğini ve kendisini savunmaya hakkı olduğunu vurgularken “Kimseden izin almak durumunda değiliz” dedi. Times, bugün iki günlük İngiltere ziyaretine başlayacak Başbakan Erdoğan'ın ABD- Türkiye ilişkileri konusundaki görüşlerini özetlerken, “Erdoğan Türkiye’de Amerikan aleyhtarlığı rüzg?rlarının estiğini söyledi, Irak savaşını başarısızlık olarak niteledi, Kongre Osmanlı'yı Ermeniler'e soykırım uygulamakla itham eden tasarıyı onaylarsa, Amerika'nın çok önemli bir dostunu yitirebileceği uyarısında bulundu. Erdoğan, Irak savaşı konusunda ‘Gördüğüm kadarıyla bir başarı yok. Sadece onbinlerce kişi öldü. Sadece tüm altyapısı ve üstyapısı çökmüş bir Irak görüyorum” dedi.
Gazete, Başbakan Erdoğan'ın, Avrupa Birliği’ni de Türkiye’ye sözlerinden dönmekle eleştirdiğini yazarken, “Erdoğan’ın kavgacı üslubu Washington ve Londra’da kaygı yaratabilir, ki muhtemelen amacı da bunu yaratmak” diye yazdı. Times, “Türkiye Batı’ya yabancılaşıyor mu?” sorusuna yanıt ararken başyazısında son gelişmeleri “tehlike sinyalleri” olarak niteledi.

Times, “Dost ve müttefik Türkiye, Batı'ya tehlikeli şekilde yabancılaşıyor. Türkiye'nin on yıllardır istikrarsız bir bölgede genel olarak güvenilir bir ortak oldu” diye yazarken Türkiye'nin içinde ve dışında yaşanan gelişmelerin ilişkileri, Ankara’nın yönünün Batı’ya dönük olduğuna artık garantili gözüyle bakılamayacağı bir noktaya taşıdığını vurguladı. Gazete, “Türkiye toplumsal ve siyasi dönüşüm içerisinde. Güçlü İslamcı kökenleri olan AKP’ye bu yaz (düzenlenen seçimle) verilen yetki, modern Türkiye’nin kurucusu Kemal Atatürk’ün öngördüğü laikliğe ne ölçüde bağlı olunduğuna dair temel soruları gündeme getirdi. Avrupalılar rahatsızlıklarını bastırdılar ancak artık Türkiye’nin Müslüman değerler ile laik kurumların bir arada varlığını kanıtlayan bir model olmayı sürdüreceğinden artık o kadar emin değiller.”

İngiliz gazetesi Türkler'in AB’nin ihanetine uğradıklarını düşündüğünü, Amerikalılar açısından, Irak’ın işgali için Türkiye'nin topraklarını açmaması ardından her iki tarafın dikkatli adımlarla onarmaya çalıştığı ilişkilerin, Kongre'nin korkunç bir zamanlamayla gündeme getirdiği tasarının baskısıyla bozulduğunu vurguladı. The Times, şöyle devam etti:

“Nancy Pelosi'nin beceriksizliği, lüzumsuz yere büyük zarara yol açtı. Bu zararın boyutları yakında görülecek. Türkiye'nin Kuzey Irak’a sınırda yığılan 60 bin askerle kapsamlı bir işgal hareketine girişmesi, Irak'ın tek istikrarlı bölümü açısından felaket olur. Ancak, Başbakan Erdoğan’ın da Times’a ifade ettiği gibi, Türkler artık Batı'nın itidal çağrılarını dinleme havasında değil.”

Times yine de gelinen noktada İngiltere’nin olumlu rol oynayabileceğini savunarak, şunları yazdı:

“İngiltere'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine desteği Gordon Brown’a bugün Londra’daki görüşmede etkili olma imkanı verebilir. Ancak sözlerini dikkatli seçmeli, Türkiye’nin Irak konusunda ev sahipliğini yapacağı konferansa işaret ederek zamana oynamalı. Usulca, işgalin PKK’ya Güneydoğu’da desteğin artmasına yol açabileceğini söyleyebilir. Ancak aynı zamanda dinlemeli de; Kürt yetkililer de Türkiye’nin kaygılarını daha ciddiye almalı. Türkiye tavizsiz bir ruh hali içinde, ancak bunun nedeni kısmen, dostu olması gerekenlerin kendisini yalnız bıraktığı hissi. Bu zor zamanlarda dostluğun kanıtlanması, Erdoğan’ın da ülkesine götürebileceği faydalı bir mesaj olacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious