Tayyip Erdoğan: Sakin olun

Tayyip Erdoğan: Sakin olun.9970
  • Giriş : 27.10.2007 / 21:29:00
  • Güncelleme : 27.10.2007 / 21:36:41

Erdoğan: 'Operasyon yapılması gerektiği anda bunun adımını atarız'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Operasyon yapılması gerektiği anda bunun adımını atarız. Bunun için de kimseye sormaya ihtiyacımız yok'' dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 111 projenin, Gölcük'teki Barbaros Hayrettin Paşa Parkı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, yapılması gereken bir operasyon varsa bunun askeri, siyasi ve diplomatik boyutları olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, kendilerinin bunun siyasi boyutunu olgunlaştırdıklarını ve olgunlaştırmaya devam ettiklerini belirterek, ''Birileri zaman zaman soruyorlar. 'Ne zaman?' Herhalde ilan vererek zamanı söylenmez. 'Nasıl?' Herhalde nasılı açıklanmaz. 'Nereden?' Herhalde nereden olacağı da anlatılmaz'' diye konuştu.

Parlamentonun 19 ret oyuna karşılık 507 evet oyuyla kendilerine bir yetki verdiğini ve bu yetkinin, talepleri üzerine sınırlı bir yetki olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, 1 yıl süreyle bu yetkiyi aldıklarını anımsattı. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu süre içerisinde biz, sayın Cumhurbaşkanımızla olsun, Bakanlar Kurulumuzla olsun, Genelkurmayımızla olsun, hepsiyle istişarelerimizi yaparak, operasyon yapılması gerektiği anda bunun adımını atarız. Bunun için de kimseye sormaya ihtiyacımız yoktur. Bu konuda herkesin temennisi olabilir. Uluslararası camiada söylüyorum. Onlar temenni ederler, ama kararı biz veririz. Bunu da böyle bilmelidirler. Niye? Bizim kimseye hesap vermeye ihtiyacımız yok. Böyle bir görevimiz de yok. Biz, sadece Hakka ve halkımıza hesap veririz.''

Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakları konusunda da bazı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın tüm Ortadoğu'yu dolaştığını, AB üyesi ülke yöneticilerinin hemen hemen büyük çoğunluğu ile de kendisinin bizzat görüştüğünü kaydetti.

Erdoğan, gerek BM'de, gerekse bu hafta içerisinde İngiltere ve Romanya'da görüşmeler yaptığını hatırlatırken, bu arada telefon görüşmelerinin de hızla devam ettiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, 5 Kasım'da ABD'de olacağını ve oradaki görüşmelerde de bunları konuşacaklarını kaydetti.

-''UYGULAMA İSTİYORUZ, UYGULAMA...''-


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün bunları aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını geleceğe yönelik pekiştirmek için yaptıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Çünkü, çok farklı bir dünyada yaşıyoruz. Bölücü terör örgütü, Türkiye'nin içinde oluşan, olgunlaşan bir örgüt değil. Terör evrensel bir zemin bulmaktadır, uluslararası zemin bulmaktadır. Maalesef dost olarak görünenler bunlara yataklık etmektedir, destek vermektedir. Bunları burada söylüyorum, burada mı kalıyor? Hayır, ben kendilerine de bunu bizzat söylediğim için burada da rahat söylüyorum. Kendilerine bu konularda samimi davranmadıklarını bizzat söylediğim için burada da rahat davranıyorum.

Yani teröristi yakalayacaksın, yargılayacaksın, ondan sonra 'tutuksuz olarak yargılanmasına' deyip, serbest bırakacaksın. Daha sonra bir başka ülkeye gidecek ve bir başka ülkeden uçakla hemen Irak'a, oradan da Kandil Dağı'na geçecek. Bu mudur dostluk? Veyahut da efendim, 'PKK terör örgütüdür, bunu biz ilan ettik', bunlarla biz artık tatmin olmuyoruz. Bunlar yeterli değil. Uygulama istiyoruz, uygulama... Bunu göstereceksiniz. Eğer bunu gösteremezseniz, samimiyet testini kaybediyorsunuz. Hangi ülke olursa olsun.''

Erdoğan, 70 milyon insanıyla bu ülkenin şehir meydanları, köyleri ve dağlarının Türkiye'ye ait olduğunu dile getirerek, bir çok ilde gösteriler yapıldığını ve insanların tepkilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Bunların, insanların en doğal hakkı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

''Benim bir başbakan olarak halkımdan istediğim şudur; Aman provokatif eylemlere alet olmayınız. Bu gösteriler hakkınızdır, bunları yapacaksınız, bu tepkinizi ortaya koyacaksınız. Ama, bunu herhangi bir etnik unsura karşı yapmayacaksınız. Benim Kürt kökenli vatandaşlarımı asla PKK ile bir tutmayacaksınız. Çünkü hiç bir zaman PKK, Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi değildir. Olmamıştır ve olamaz.''

Partisinin içerisinde 50'yi aşkın Kürt kökenli milletvekili bulunduğunu dile getiren Erdoğan, ayrıca partisinin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin birinci partisi durumunda olduğunu kaydetti. Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşın, kendisine hizmet edenin, devletinin ve bayrağının yanında bulunduğunu ve millet olma şuuru bulunduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK'nın sadece Kürt kökenli vatandaşın istismarını yaptığını ifade eden Başbakan Erdoğan, vatandaşların bu oyuna gelmemelerini isteyerek, şunları kaydetti:

''Bu oyunla bizi birbirimize düşürmek isteyenlere karşı biz aklıselim ile olgunlukla hareket edeceğiz ve terör örgütüne gereken dersi bu noktada da vereceğiz. Milletimizin manevi dokusu ve sağlam kumaşı zedelenmeden, milletimizin birlik ve düzeni bozulmadan sonsuza kadar bu yolda da böyle yürüyeceğiz.''

-''TÜRKİYE HER GEÇEN GÜN GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR''-


Türkiye'nin güçlü ve saygın bir ülke olduğunu ve her geçen gün gücüne güç kattığını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin sadece ekonomisiyle değil, demokrasisiyle, dünyada artan saygınlığıyla, siyasal ve sosyal istikrarıyla, askeri ve toplumsal gücüyle de bu gücünü açığa vurduğunu anlattı.

Kocaeli'nde bugün insanları bir araya getiren açılışın da bu yüksek enerjinin bir ispatı olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin bütün şehirlerindeki bu dinamizm ve hizmet aşkının, halkın yıllardır görmeyi arzu edip de ertelediği özlemlerine son verdiğini kaydetti.

Hem hükümetin, hem de Başbakan olarak kendisinin tek tek açılışlara yetişemediğini belirten Erdoğan, bir şehirde 111 yatırımın aynı anda hizmete açılmasının eskiden görülmeyen şeyler olduğunu söyledi.

Kocaeli'ndeki 111 yatırımın toplam maliyetinin 362 milyon YTL olduğuna işaret eden Erdoğan, 5 sene önce bu büyük meblağların yolsuzluklar, içi boşaltılan banka haberlerinde duyulduğunu, şimdi ise ülke kaynaklarının vatandaşların hizmetine sunulduğunu söyledi.

Türkiye'nin 7 bölgesi, 81 şehrinin bir bir mamur hale getirildiğini, bunun da kendilerine bayram sevinci, hoşnutluğu yaşattığını anlatan Erdoğan, Kocaeli'nin de artık dünyanın herhangi bir yerinden gelenlerin hayran kalacağı bir şehir haline getirildiğini kaydetti.

Kocaeli'ndeki SEKA'nın kapatılması aşamasında kıyametler koptuğunu ve birilerine peşkeş çekileceğinin söylendiğini anlatan Erdoğan, ''Kime peşkeş çektik? Kocaeli halkına... SEKA Park tamamen bittiğinde bambaşka bir güzellik içerisinde hem müze, hem yeşil alan, hem de kültürel etkinliklerin yapıldığı bir merkez, iç içe olacak'' dedi.

Kocaeli'ne büyükşehir statüsü verilmesinden 3 yıl sonra bu şehirde büyük atılımlar gerçekleştirildiğini dile getiren Erdoğan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Erdoğan, Türkiye'nin örnek şehirlerinden biri olan Kocaeli'nin, Türkiye'nin dünya vizyonuna soktuğu şehirlerden biri haline geleceğini kaydetti.

TOKİ'nin 81 vilayet için bir can simidi olduğunu ve bugüne kadar tam 150 bin konutu sahiplerine teslim ettiğini ifade eden Erdoğan, bunların dışında inşaatı devam eden 130 bin konut daha bulunduğunu, gelecek yılın Mart ayı sonuna kadar da 500 bin konuta ulaşılacağını anlattı.

Bugün Kocaeli'nde 764 konutun anahtarlarını teslim edeceklerini, bunların 338'inin alt gelir gruplarına ait vatandaşlar için olduğunu kaydeden Erdoğan, bu konutların yarısının Ocak 2006'da, diğer yarısının da Ağustos 2006'da yapımına başlandığını ve Eylül 2007'de de teslim edilecek noktaya getirildiğini söyledi.

Erdoğan, TOKİ tarafından Kocaeli'nde yaptırılan bir okula, 5 Mayıs 1999 tarihinde Bingöl Yaylıdere'de şehit olan Özcan Kan'ın adının verildiğini belirterek, ''Çünkü şehitler ölmez, şehitler unutulmaz'' dedi.

Kocaeli'nde duble yollar, dere ıslahları, kavşak inşaatları, içme suyu, kanalizasyon terfi sistemleri, köy meydanları düzenlemesi, körfez sularının temizlenmesi, körfez deniz ulaşımının başlaması gibi birçok projenin hayata geçirildiğini anlatan Erdoğan, daha birçok yeni hizmetlerin beraber gerçekleştirileceğini bildirdi.

Erdoğan, açılışların Kocaeli'ne hayırlı olması dileğinde bulunarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı arefesinde böyle bir bayramı da kutlamanın mutluluğu içinde olduklarını, nice Cumhuriyet Bayramlarında bir arada olmayı temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious