Tayyip Erdoğan soruyor: Başı örtülü laik olmaz mı?

Tayyip Erdoğan soruyor: Başı örtülü laik olmaz mı?.25414
  • Giriş : 27.01.2008 / 04:12:00
  • Güncelleme : 27.01.2008 / 00:43:40

Erdoğan, seçkin çevreleri laiklik konusunda ayrımcılık yapmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, “Başı açık olan laik olur da, başı örtülü olan laik olmaz mı? Böyle bir ayrımcılığa giderek yanlışa düşüyorlar” diye konuştu.

Partisinin Üsküdar Kadın Kolları 2. Olağan Kongresinde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, türban sorununun seçkincilerden kaynaklandığını söyledi. Başbakan Erdoğan, “O seçkinci kesimin kendi içinde problemi var. Başı açık, başı örtülü kadının kendi arasında problemi yok” dedi.

Ülkede toplumsal mukabatın olduğunu söyleyen Erdoğan, “Kurumsal mutabakat noktasında sancılar var. Temenni ederiz ki, bu sancılı kesimler de şifa bulur” dedi.

Laiklik konusunda ayrımcılık yapıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu ülkede laiklik konusunda ayrımcılık yapıyorlar. Ne diyorlar; ‘Sadece başı açık olan vatandaşlarımız laik olur’. Başı kapalı olan laik olmaz mı? Böyle bir ayrımcılığa gitme yanlışı içine düşüyorlar? Başı açık olanıyla da başı örtülü olanıyla da demokratik, laik, sosyal, hukuk devletini savunan bir topluluk var.”

MHP ile türban sorununu çözmek için bir çalışma yürüttüklerini hatırlatan Erdoğan, “İstiyoruz ki, bunu bir an önce demokratik parlamenter düzende, şüphesiz ki anayasa ve kanunlar çerçevesi içerisinde çözelim ve bu sorun da ortadan kalksın. Bu sorun 40 yıldır konuşuluyor, 18 yıldır bu işin kavgası veriliyor. Bu sorun artık ortadan kalksın” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious