Tayyip Erdoğan: Yargı bildiri yayınlayamaz, yetkisi yok

Tayyip Erdoğan: Yargı bildiri yayınlayamaz, yetkisi yok.9822
  • Giriş : 26.05.2008 / 23:11:00
  • Güncelleme : 26.05.2008 / 22:46:30

Başbakan Tayyip Erdoğan, yürütme gibi yargının da görev alanının dışına çıkmaması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yayınladığı bildiriyi hatırlatan Erdoğan, söz konusu açıklamanın kanunlara ve Anayasa' ya uygun olmadığını belirtti. AK Parti'nin Kadın Kolları 2. Olağan Büyük Kongresi'nde konuşan Erdoğan, "Açıklamayı durumdan vazife çıkarmak suretiyle yapıyor. Böyle bir yetki olamaz. Hakkında kapatma davası açılmış bir partiyle ilgili bildiri yayınlanırsa, kusura bakılmasın, onu cevapsız bırakmak 16,5 milyon seçmenime ihanettir. Bunu cevapsız bırakamam." dedi.

ASKİ Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Kadın Kolları II. Olağan Büyük Kongresi'ne katılan Erdoğan, siyasî gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Hiç arzu edilmediği halde gerilimler ve tartışmalar yaşandığını söyleyen Erdoğan, "Yargı da bizim, yasama da, yürütme de." dedi. Yürütmenin olduğu kadar yargının da görev alanının dışına çıkmaması gerektiğini kaydeden Başbakan, "Ama, hakkında kapatma davası açılmış bir partiyle ilgili bildiri yayınlanırsa, kusura bakılmasın, onu cevapsız bırakmak 16,5 milyon seçmenime ihanettir. Bunu cevapsız bırakamam. Yargıtay Başkanlar Kurulu, böyle bir açıklamayı ne Anayasa'dan ne de kanunlardan aldığı yetkiyle yapıyor. Durumdan vazife çıkarmak suretiyle yapıyor. Böyle bir yetki olamaz." diye konuştu. Herkesin işini yapması gerektiğini anlatan Erdoğan, Yargıtay'ın Anayasa'nın 138. maddesini çiğnediğini savundu: "Yasama görevini yapıyor. Yasamaya kalkıp da müdahale edilemez. Yürütme de yasamaya müdahale edemez. Kuvvetler ayrılığı diyoruz. Herkes birbirine saygı gösterecek. 138. maddeye atıfta bulunulurken, ne yazık ki kendileri, 138'i çiğniyor. Nedir o, etkileme maddesidir. Neticesi ne olursa olsun buna katılmak mümkün değildir." Yasama, yürütme ve yargının Türkiye için var olduğunu ifade eden AK Parti lideri, bunların arasında husumete yer olamayacağını vurguladı.

'Baykal söyleyince alkış, Erdoğan söyleyince tu kaka'

Hukukun farklı farklı işletilemeyeceğini belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Bir yerde farklı, başka yerde farklı olmaz. Söyleyene göre hukuk olmaz. Neyi söylüyor, nasıl söylüyor? Kimse buna bakmıyor. Neye bakıyor? Kimin söylediğine bakıyor. Tayyip Erdoğan söylerse tu kaka, CHP söylerse alkış. Yok böyle şey. Sayın Baykal maşallah ayetler, hadisler okur, Tayyip Erdoğan bırakın onu, 'bunların gözleri var görmezler' diyor, suç gayyasına koy. Yok öyle şey."

Yaşanan tartışmalardan kimsenin kaygıya kapılmamasını isteyen Erdoğan, endişe eden kesimlere şu mesajları verdi: "Yaşam biçimlerini tehdit altında hisseden, 'acaba ne olacak?' diye endişeye kapılan vatandaşlarım olabilir. Unutmayın, biz birbirimize emanetiz. Benim yaşam biçimim, benim tercih özgürlüğüm sizlere emanettir. Sizin tercih hakkınız da bizlere emanettir. Hiçbirimiz tercihlerimizi birbirimize dayatma hakkına sahip değiliz." Başbakan, Türkiye'deki siyasi duruma ilişkin dünyanın ilgisini eleştirenlere de cevap verdi. Erdoğan şöyle konuştu: "Türkiye'deki gelişmeleri sessiz devrim diye öven dünya kamuoyu Türkiye'yi şaşkınlıkla izliyor. Bundan rahatsız olanlar var. 'Dünya bizi izlemesin, değerlendirmesin' diyorlar. Bizim istememizle olacak iş midir bu? Dünyaya konuşma yasağı mı koyalım Sayın Baykal? Sosyalist Enternasyonal'e niye gidiyorsun o zaman? Otur burada. Türkiye kendi sorunlarını aşacak güçte, bu süreci de kendi dinamikleriyle aşacaktır, ben buna inanıyorum. Ancak dünyadan el etek çekmek, dünyanın bakışlarından uzak kalmak mümkün değildir. İçeride olup bitenlere karşı dünyayla aramızda demir bir perde çekmemizi kimse beklemesin, o günler geride kaldı. Hâlâ son gelişmelerden bîhaber kalanlar var. Hâlâ 'kapıları kapatalım, karanlıkta iş çevirelim, sütre gerisinden, örtü altından bu işleri yapalım' diyenler var. Onlara haber vereyim, dünya bildiğiniz o eski dünya değildir." Kimsenin kendilerinden millet iradesinin dışında bir istikamete sürüklenmelerini beklememesini isteyen Erdoğan, "Hukuki sınırlar içinde siyasetimi yapar, siyasi hesabımı da bu millete veririz. Bunun yolu demokratik mekanizmalardır, seçim sandığıdır." dedi. Bu arada Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, yeniden AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'na seçildi.

MHP'ye sitem: Hakkımdaki gensoruya destek vermeniz üzdü

1 Mayıs gösterilerine de değinen Erdoğan, sözü CHP'nin konuyla ilgili verdiği gensoru önergesine getirdi. CHP'nin 1 Mayıs'ta illegal örgütlerle beraber hareket ettiğini hatırlatan Başbakan, "İşte o CHP şahsımla alakalı gensoru verdi. Niçin? 'Taksim Meydanı'nı neden vermedik?' Ben görevimi yaptım." dedi. Erdoğan, CHP'nin gensorusuna MHP'den destek gelmesine de sitem etti: "Bir şeye çok üzüldüm, ne yazık ki bu gensoru illegal örgütlerin legal örgütlerle beraber hareket ettiği olaya bizim muhalefet etmemiz sebebiyle şahsıma verildi. Peki, iyi, güzel de MHP'nin onların yanında yer almasına üzüldüm. Nasıl onlarla hareket etti, nasıl onlarla beraber ellerini kaldırdı, ona üzüldüm. Bu üzüntümü de burada söylemek zorundayım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious