Tayyip Erdoğan'a bir gazeteci; 'Gol atacak mısınız?'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkileri sıradan değil 19. Yüzyıla dayanan ilişkiler olduğunu belirterek, "İki ülke ilişkileri arasına sözde ermeni soykırımı gibi virüsü Fransız Parlementosu sokmayacaktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

'ANA' uçağı ile eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ile birlikte 'ANA' uçağı ile Avusturya'ya hareket eden Başbakan Erdoğan, bu ülkeye hareketi öncesinde Esenboğa Havaalanı'nda açıklama yaptı.

Erdoğan, 4. Avrupa Birliği Latin-Amerika Ülkeleri zirvesine 33'ü Latin Amerika ülkeleri olmak üzere toplam 60 ülkenin katılacağını belirterek, zirve sonrası AB ile Latin Amerika ülkeleri arasında salon Futbol maçı yapılacağını hatırlattı. Zirvede Avusturya Başbakan'ı Schüssel ile ikili bir görüşme yapacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, bu görüşmenin iki ülke arasında artan olumlu ilişkilere katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Viyana'dan direkt olarak Endonezya'nın Bali şehrine geçeceğini ve burada da D-8 ülkeleri toplantısına katılacağını belirtti.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, Danıştay başkanının sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Bu tür konuşmaları hep dinliyoruz. Bugün de bir yenisini dinledik. Bunlar birbirinin hep aynı konuşmalar, dinleriz; saygılıyız" diyerek bu tür ülkenin gündeminde olmayan şeyleri düşünmenin doğru olmadığını söyledi. Erdoğan, bu tür düşüncelere Anayasa ve yasalar çerçevesinde saygı duymak zorunda olduklarını dile getirdi.

Fransız Parlamentosu'nda ele alınan Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı ile ilgili bir soru üzerine ise Erdoğan, bugün Fransız Komisyonu'nun tasarıyı reddettiğini hatırlatarak, "Tabi Tasarı Parlamento'ya yine gelecek. Fransız Parlamentosu'nun da bu konuda aklı selim davranacağını düşünüyorum. Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler sıradan ilişkiler değil, 19. Asıra dayalı ilişkiler, Türkiye'de yatırım yapan firmalar arasında Fransızlar ilk sırada. Bu kadar önemli ilişkiler arasına herhalde böyle sözde Ermeni Soykırımı gibi virüsü Fransız Parlamento'su sokmayacaktır. Çünkü Komisyon bu iradeyi gösterdi. Umarım süreç böyle devam eder" dedi. Bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, zirvede Ermeni Yasa Tasarısı ile ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac ile görüşeceğini söyledi.

Viyana'daki maçta oynayacak olan Başbakana belindeki rahatsızlığın hatırlatılması üzerine ise Erdoğan, "Belimde herhangi bir sıkıntı yok. O işleri aştık. Maç 1 artı 5 oynanacak. Belli süre oynadıktan sonra yerimi Terim kardeşime bırakacağım" diye konuştu. Terim'den taktik alıp almadığı sorusuna ise Erdoğan, uçakta bu konuyu Terim ile görüşeceklerini daha sonra da Viyana'da da bu tür sohbetlerin devam edeceğini belirtti. Erdoğan, bir gazetecinin "Gol atacak mısınız" sorusuna "Umarım" diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious