Tayyip Erdoğan'dan tepki verene: Türkiye tercihini yaptı

Tayyip Erdoğan'dan tepki verene: Türkiye tercihini yaptı.75399
  • Giriş : 30.09.2007 / 08:29:00

Erdoğan, Türkiye'nin darbeler ülkesi olmadığını, Türkiye'nin tercihinin demokrasi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta Mariott Marquies Oteli'nde Türk toplumu temsilcileri ve vatandaşlara hitap etti, ardından vatandaşlar tarafından kendisine önceden topluca yöneltilen soruları teker teker yanıtladı.
Kendisine bir vatandaş tarafından yöneltilen, ''Türkiye'de neden emekli generaller darbe yapmak istiyor?'' yönündeki sorusunu okuduktan sonra yanıtlamaya başlarken, salondan ''darbe istemiyoruz efendim'' biçiminde bir tepki gelince Erdoğan, ''Sağolun, ben de istemiyorum. Öyle bir derdimiz yok zaten, Türkiye artık bir darbeler ülkesi olarak anılmayacaktır, bunu böyle biliniz. Türkiye tercihini yapmıştır ve bu tercih demokrasidir. Bütün mesele bunu sağlıklı bir şekilde çalıştırmaktır. Şunu bilmenizi istiyorum. Bu tür zaman zaman çığırtkanlıklar içinde olanlar menfaatleri zedelenenlerdir, bunu da böyle biliniz, bu böyledir. Eğer farklılıkları zenginlik olarak görebilirsek, demokrasiyi, laikliği, sosyal ve hukuk devleti anlayışımızıtam manasıyla kavrar, yerine oturtursak birçok şey çözülecektir'' dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bakın zaman zaman çıkıyorlar mesala laiklikle ilgili konuşmalar yapıyorlar. Peki laiklikte biz ne diyoruz, 1982 anayasasının gerekçesinde laikliği nasıl tanımladıysak biz aynı şekilde bu laikliği istiyoruz. Ne diyor orada? 'Devlet tüm inanç gruplarına eşit mesafededir, hepsi devletin güvencesi altındadır' Var mı bir itilafımız? Yok, 1982 anayasasını kimler yaptığı belli, niye rahatsız oluyorsunuz? Biz bunu almışız partimizin de programına koymuşuz, olay bu kadar basit. Ama burada farklı şekilde yaklaşma gayreti içine girenler var. Tabii ki biz bu oyunlara asla gelmeyeceğiz ve inşallah ülkemizin yaşam standartını süratle yükseltmek, Türkiye Cumhuriyeti'ni demokratik, laik sosyal ve hukuk devleti olarak muassır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımanın idrakiyle yolumuza devam edeceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious