Tayyip Erdoğan'ın "eve dönüş yasası" defteri kapandı

Tayyip Erdoğan'ın
  • Giriş : 11.12.2007 / 00:41:00
  • Güncelleme : 11.12.2007 / 00:21:49

Cemil Çiçek, 'eve dönüş' yasasının gündemde olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "eve dönüş" veya "pişmanlık yasası" benzeri bir yasal düzenlemenin Bakanlar Kurulu gündemine gelmediğini ve bu yönde bir hazırlıklarının olmadığını söyledi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, yasal düzenleme olarak Bakanlar Kurulu'nun gündemine terör örgütü üyelerine yönelik yasanın gelmediğini ifade etti. Çiçek, "Yeni bir yasal düzenleme olarak Bakanlar Kurulu'nda bu konuyu konuşmadık. Bir süreden beri yaşanan acı olaylardan dolayı terör konusu Türkiye'nin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Yoksa devletin her zaman bir numaralı gündemidir. Türkiye terörle mücadele konusunda geçmiş yıllardan farklı olarak çok yoğun bir mücadele yürütüyor. Bir taraftan askeri mücadele, bu devam ediyor. Tezkereder, yetkidir, görevlendirmedir bunlarla ilgili artık kafanızda soru işaret olduğu zannetmiyorum. Gereği neyse ilgili makam yürütüyor. İşin kültürel, diplomatik, siyasi, ekonomi boyutu var. Türkiye'nin uyguladığı ve geliştirdiği bir plan var. Bunları götürmeye çalışıyoruz" dedi.

Çiçek, 60. hükümet döneminde terörle mücadele konusunda periyodik olarak Terörle Mücadele Üst Kurulu'nu topladıklarını belirterek, "Geldiğimiz noktada hangi tedbir ne sonuç doğurdu. Yeni tedbirler alınması gerekiyorsa da alıyoruz." şeklinde konuştu.

Adına pişmanlık yasası, eve dönüş yasası denilen konuların Türkiye'de çok konuşulan ve çok istismar edilen konular olduklarını kaydeden Çiçek, bu konuda ilki 1985 yılında olmak üzere 8 yasanın çıktığını belirtti. Çiçek, 1985,1988, 1990 yıllarında Anavatan Partisi iktidarı döneminde, 1992 yılında DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde çıkan yasalara kimlerin ne oy verdiğinin bilindiğini ifade etti. Çiçek, 1995, 1999, 2000 ve en son olarak 2003 yılında kendi hükümetleri döneminde kanun çıktığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious