Tayyip Erdoğan'ın ince planı!

Tayyip Erdoğan'ın ince planı!.9970
  • Giriş : 05.08.2007 / 09:05:00

AK Parti'nin Genel Başkanı Erdoğan, yeni kabinesini Ahmet Necdet Sezer'e sunmamanın hesaplarını yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti, 22 Temmuz seçimlerinden zaferle çıktı. 6 Ağustos Pazartesi günü yeni hükümeti kurma görevi için Köşk'e davet edilen Erdoğan, kuracağı hükümeti onaylatmak için Sezer'e sunmamanın hesaplarını yapıyor.

Salı günü Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç arasında yapılan üçlü zirvede, cumhurbaşkanlığı seçimi ve yeni hükümetin nasıl şekilleneceği konusu da gündeme geldi. Sezer'in şimdiye kadarki tavrından hareket eden üçlü, yeni kabineyi, yeni cumhurbaşkanına imzalatmanın formülünü de görüştü.

AK Parti'nin "yeni kabine yeni cumhurbaşkanına" planının takvimi muhtemelen şöyle işleyecek:

Yemin töreni dün yapıldı, Cumhurbaşkanı Sezer, pazartesi (6 Ağustos) günü Erdoğan’a hükümeti kurma görevini verecek. Erdoğan’ın hükümeti kurmak için 45 günü var. Bunun için son tarih 20 Eylül.

Öte yandan, milletvekillerinin yemin etmesiyle birlikte, meclis başkanlığı seçim süreci de başlamış oldu. 5 gün içinde yani, 8 Ağustos çarşamba akşamı saat 24.00’e kadar adaylık başvuruları tamamlanmış olacak. Sonraki 5 gün içinde seçim yapılacak.

AK Parti kurmayları, Meclis Başkanlığı seçimini bir günde bitirmenin hesaplarını yapıyor. 9 Ağustos Perşembe günü 4 tur peşpeşe yapılacak. Bir diğer ifade ile, hesapta bir kayma olmazsa, aynı gün yeni Meclis Başkanı belli olacak.

Başkanın belli olmasının hemen ardından Başkanlık Divanı şekillenecek. Başkanlık Divanı 10 Ağustos'ta belli olursa, TBMM Başkanı, 11 Ağustos itibariyle cumhurbaşkanlığı seçim sürecini başlatabilir.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 10 günlük süre bulunuyor. Yani 20 Ağustos akşamı saat 24.00’e kadar Cumhurbaşkanı adayları ortaya çıkacak.

20 Ağustos'tan itibaren de yeni cumhurbaşkanının seçiilmesi için 20 günlük süre var. Her turun üzerinden 48 saat geçmesi gerektiği için 4 turluk seçim maratonu, 10 günde gerçekleştirilebilir.

Yeni cumhurbaşkanının ilk turda seçilmesi için 367 oy alması gerekiyor. Böyle olursa 22 Ağustos'ta Köşk'ün yeni sakini belli olacak. 276 oyun gerektiği üçüncü tura kalırsa yeni Cumhurbaşkanı 26 Ağustos’ta seçilmiş olacak.

Başbakan Erdoğan, kabinesini yeni Cumhurbaşkanı seçildikten hemen sonra Çankaya’ya çıkarmak isterse, bu takvime göre Sezer'i by-pass etmiş olabilecek.

Liste onaylanıp TBMM Genel Kurulu’nda okunduktan sonra bir hafta içinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. hükümeti nin programı Meclis'te ele alınır. Bunun ardından da güvenoyuna geçebilir. AK Parti kurmayları, bu sürenin 6 gün içinde tamamlanacağını hesaplıyor.

Eğer, Başbakan Erdoğan isterse 20 hükümeti kurmak için gereken 45 günün dolacağı 20 Eylül'den önce kabinesini yeni cumhurbaşkanına onaylatıp göreve başlamış olabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious