Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimlerdeki hedefi hangi il?

Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimlerdeki hedefi hangi il?.8429
  • Giriş : 18.11.2007 / 05:14:00
  • Güncelleme : 18.11.2007 / 00:24:40

Başbakan Erdoğan 2009'da yapılacak yerel seçimlerdeki hedefi gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan'ın il başkanları toplantısında bir il adını vererek 'kesinlikle alınacak' dediği belirtildi.

22 Temmuz seçimlerinden zaferle çıkarak en yakın rakibi CHP’ye yüzde 20’ye yakın fark atan AK Parti, Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için şimdiden hummalı bir çalışma içine girdi. AK Parti Genel Başbakanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinden hemen sonraki ilk MKYK toplantısında işaret ettiği yerel seçimler için mutlaka kazanılmasını istediği büyük illeri açıklamıştı.

20 ay öncesinden seçim startını veren ve teşkilatlarını rehavete kapılmamaları için uyaran Başbakan Erdoğan, İzmir, Tunceli, Diyarbakır, Trabzon ve Ankara’nın Çankaya ilçesini teşkilatlara hedef olarak göstermiş ve mutlaka kazanılması gerektiğinin altını çizmişti.

HEDEF BAYDEMİR'İN KALESİ

Temmuz ayından bu zamana kadarki geçen 3 buçuk aylık süreçte hızla değişen ülke gündemiyle birlikte Erdoğan’ın hedefi de değişti. Kasım ayının başında yapılan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın basına kapalı kısmında, il başkanlarına seslenen Erdoğan, yerel seçimlerde ‘Diyarbakır’ın mutlaka AK Parti tarafından kazanılmasını istedi. ‘Doğu’nun Paris’i sıfatıyla anılan ve DTP’nin Güneydoğu’daki kalesi olan Diyarbakır için, il başkanlarına adeta emir verdiği söylenen Erdoğan’ın bu talimatından sonra AK Parti Seçimişleri ve Diyarbakır İl teşkilatının sıkı bir çalışma içine girdiği ifade ediliyor.

Erdoğan'ın kesinlikle alınacak talimatı verdiği ve Belediye Başkanı Osman Baydemir'in geçtiğimiz aylarda 'Kalemizdir. Asla kaptırmayız' dediği Diyarbakır'ı DTP, 2004'de SHP ile ortaklaşa girilen yerel seçimlerde yüzde 41, 84 oyla kazanmıştı. AK Parti ise yüzde 30,79 oy almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious