Taze sebzeni bahçeden kendin topla

  • Giriş : 07.09.2006 / 00:00:00

Konya'nın Seydişehir ilçesine bağlı Gevrekli kasabasında bir çiftçi, Konya-Antalya karayolu yakınında bulunan bahçesinde, "Taze sebzeni bahçeden kendin topla" adı altında farklı bir satış yöntemini hayata geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de çok sayıda meyve ve sebze üreticisi tarlasında büyük emek harcayarak yetiştirdiği ürünlerini pazarlamada zaman zaman zorluk çekerken Seydişehir'de bir çiftçi, değişik bir uygulamayla ürünlerinden diğer üreticilere göre daha fazla kar sağlamayı başardı. İlçeye bağlı Gevrekli beldesinde, Konya-Antalya karayolunda bulunan bahçesindeki ürünleri toplayıp yol kıyısında satmak yerine müşteriyi bahçeye götüren Melek Köse (50) başlattığı bu uygulamada başarılı oldu. Bu yıl bölgede ilk kez "taze sebzeni bahçeden kendin topla" adı altındaki satış yöntemini hayata geçirdiğini belirten Köse, şunları kaydetti:

"Birçok çiftçi ürünlerini toplayıp yol kenarında kurdukları küçük tezgahlarda satmaya çalışıyor. Ben de yıllardır bu yolla satış yaptım. Ancak alışverişte daha farklı ilginç seçenekler sunmak gerektiğini düşündüm. Ben de müşterilere bahçeden istedikleri ürünü seçerek toplayabilme imkanı sundum. Hem ben iş gücünden kazandım, hem de müşteriler bunu çok sevdi. Belki daha önce bahçeye adım atmayan birçok kişi, sebze toplamanın yanında üzerlerindeki stresten kurtulduklarını bile söylüyorlar. Bahçeden sebze toplamak özellikle yol yorgunluğunun giderilmesinde önemli rol oynuyor."

Bahçesinde fasulye, domates, biber, salatalık, kabak, patlıcan, mısır, lahana, ayçiçeği ve kavun gibi ürünleri yetiştirdiğini ifade eden Köse, "Müşteriler ücretini ödeyerek istedikleri kadar toplayabiliyor. Bu satışlarımın artmasına yol açtı. Bunun üzerine diğer üreticiler de benzer uygulama başlattı. Çiftçiler de, müşteriler de bu satış yönteminden çok memnun" dedi.

Aynı satış yöntemini uygulayan çiftçilerden Şerif Çakmak (75) ve Sami Bulut da (47) tatilden dönen çok sayıda ailenin bahçelerinden sebze toplamadan geçmediğini söyledi. Ev ihtiyaçlarını bahçeden taze olarak toplamaktan son derece memnun olan ailelerin ilgisinin kendilerini memnun ettiğini belirten Çakmak ve Bulut, önümüzdeki yıl sebzeye daha fazla ağırlık vereceklerini ve aynı uygulamayı daha kapsamlı yapacaklarını kaydetti. Bahçeden sebze toplayan aileler ise "Pazardan aldığımız ürünlerin hangi şartlarda toplanıp satıldığını bilmiyoruz. İçimiz rahat olmuyor. Bu uygulama son derece güzel. Gönül rahatlığıyla istediğimiz sebzeyi seçerek topluyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious