Tazminatla araba aldı: Rektörüm sağ olsun

Tazminatla araba aldı: Rektörüm sağ olsun  .10112
  • Giriş : 19.02.2008 / 08:56:00

5 yıl süreyle Muğla Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerine gönderilen; ancak harcırah verilmeyen Prof. Dr. Mustafa Sungu, Rektör Oktik aleyhine açtığı davayı kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7 bin 500 YTL'lik tazminatla aldığı arabaya 'Rektörüm sağ olsun' yazdı

ÖSS'yi kazanamamasına rağmen hülle yoluyla Yıldız Teknik Üniversitesi'ne kayıt yaptırdığı ortaya çıkan Orhan Tan'ın babası Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ile Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sunu arasında ilginç bir dava devam ediyor. Mustafa Sunu, hukukî mücadeleyle rektörden aldığı parayla arabasını yeniledi, arkasına da 'Rektörüm sağ olsun' yazdırdı.

Üniversitede 5 yıldır süren dava şöyle gelişti: Prof. Dr. Mustafa Sunu, 2003 yılında maden mühendisliği bölümünde görev yaparken 2 yıl Milas; 3 yıl da Yatağan'da meslek yüksekokullarına rektör emriyle gönderilir. Rektörlük, Sunu'yu her yıl 1'er yıllık sürelerle görevlendirir. Seçimlerde rektöre oy vermediği ve üniversitede dik duruş sergilediği için sürgün gönderildiğini iddia eden Prof. Dr. Sunu, "Madem sürgün gönderiliyorum, o zaman harcırahımı verin." diyerek her yıl üniversiteden para ister. Ancak rektörlük, görevlendirmelerin kanun gereği olduğunu ve para verilmeyeceğini savunur. 3 yıl boyunca harcırah alabilmek için rektörlükle yazışmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Sunu'ya sonunda Maliye Bakanlığı kararıyla 7 bin 500 YTL harcırah ödenmesi emri çıkar. Ancak Sunu, Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu'nda görev yaptığı 2003 yılındaki 2 yıllık döneme ilişkin harcırahıyla birlikte toplam 15 bin YTL para alması gerektiğini belirtir. Rektör Oktik, Mustafa Sunu'ya süresi içinde mahkemeye başvurmadığı gerekçesiyle bu parayı veremeyeceğini bildirir. Bunun üzerine Prof. Dr. Mustafa Sunu, Rektör Oktik'i mahkemeye verir.

'Adalet sonunda yerini buldu'

Rektör Şener Oktik aleyhine açtığı davayı kazanan Prof. Dr. Mustafa Sunu, Yatağan'a gönderildiği döneme ilişkin aldığı 7 bin 500 YTL'lik harcırahla arabasını yeniledi. 2008 model yeni bir araba alan Sunu, arabanın arkasına da 'Rektörüm sağ olsun' yazdırdı. Muğla sokaklarında 'Rektörüm sağ olsun' yazısıyla dolaşmaya başlayan Mustafa Sunu, "Herkes merak ediyor. Bugüne kadar 'Babam sağ olsun' şeklinde yazılar gördüklerini ifade eden vatandaşlar 'Rektörüm sağ olsun' yazısı karşısında şaşırıyor. Ben de bana çektirilen sıkıntıları anlatma fırsatı buluyorum." diye konuşuyor. 5 yıl boyunca çok büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Sunu, "Adalet yerini buluyor, bulacak. Ben üniversitede statükoya boyun eğmediğim için 5 yıl boyunca ilçe ilçe sürgün edildim; ama adalet sonuda yerini buldu. Benim bu kararımdan sonra insanları ilçe ilçe sürgün edemiyorlar. Çünkü üniversitede harcırahlar yüksek çıktığı zaman Maliye Bakanlığı hesap soruyor." ifadelerini kullanıyor.

Oğlu, üniversiteye sınavsız girdi

Öğrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS) kazanamayan Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik'in oğlu Orhan Tan'ın, hülle yoluyla Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne kayıt yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl ÖSS'den 176 puan alabilen Orhan Tan, dört yıllık bir fakülteyi tercih edebilmek için gerekli olan 185 barajını bile geçemeyince mülakat yoluyla İngiltere'deki Northumbria Üniversitesi'ne yazıldı. İsmi pek bilinmeyen bu okulda 9 ay kalan Orhan Tan, taban puanı 343 olan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne yatay geçiş yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious