TBB Başkanı Özok mahkeme kararını savundu

TBB Başkanı Özok mahkeme kararını savundu.11743
  • Giriş : 06.06.2008 / 23:07:00
  • Güncelleme : 06.06.2008 / 23:25:21

Özok, ''Türkiye bir hukuk devleti ise hiç kimse hukuktan, yargı bağımsızlığından güçlü olamaz. '' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir Barosu'nun restorasyonu tamamlanan tarihi binasının açılış törenine katılan Özok, gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin aldığı son kararla ilgili sorularını yanıtladı.

Kuvvetler ayrılığının geçerli olduğu parlamenter demokratik sistemde, yasama, yürütme, yargı erklerinin görevleri konusunda ''kesin ve sert'' konuşmaları tasvip etmediklerini belirten Özok, olayın çok soğukkanlı bir olgunluk içinde karşılanması gerektiğini söyledi.

Özok, her şeyin kurallar içinde işlediğini ifade ederek, ''Anayasa Mahkemesi de böyle bir karar vermiştir. Bunun dışındaki bütün beyan ve açıklamaları Barolar Birliği olarak biz hayret ve dehşetle izliyoruz'' dedi.

Kararın soğukkanlı, ön yargısız, hukuk kuralları içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özok, şöyle konuştu:

''Türkiye bir hukuk devleti ise hiç kimse hukuktan, yargı bağımsızlığından daha güçlü olamaz. Biz olaya böyle bakıyoruz. Sonucu elbette ki ilgililer tarafından değerlendirilecek. Üzülerek gördüğümüz o açıklamalara katılmıyoruz. Karar lehte veya aleyhte olabilirdi. Her iki halde de insanlar son derece olgun, soğukkanlı olmalı. Türkiye'nin artık bunları aşması ve çok olgunlukla karşılamamız lazım. 'Bizim istediğimiz karar çıkarsa alkışlayacağız. İstemediğimiz karar çıkarsa reddedeceğiz' anlayışı ve mantığı son derece yanlış. Kaldı ki bunları tartışanlar Türkiye'nin aydınları, elitleri, önde gelen insanları ve siyasileri''

Özok, Anayasa Mahkemesi'nin kararının hukuk çerçevesi dışındakiler tarafından değerlendirilmesinin çok yanlış olduğuna inandıklarını anlatarak, sözlerine şunları ekledi:

''Aksi beyanlarda bulunmak son derece sakıncalı. Ülkemizin en çok beraberliğe, birliğe, dostluğa, kardeşliğe, barışa, ihtiyacı olduğu bir dönemde başta siyasi liderler, toplum önderleri olmak üzere hepimize en sade yurttaşından en sorumlusuna kadar çok önemli sorumluluklar düşüyor. Herkes bu sorumluluk bilincinde hareket etsin. Kendi duygularıyla, sübjektif değerleriyle, kendi ideolojik ya da siyasi beklentileriyle değil, evrensel hukuk değerleriyle konuya yaklaşsınlar''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious