TBMM, Erbil'e eleştiri oklarını doğrulttu

  • Giriş : 15.06.2006 / 00:00:00

Temel ceza mevzuatına uyum sağlayan ve 170 kanunda değişiklik yapan tasarıyı TBMM Adalet Komisyonu'nda söz alan milletvekilleri, sunucu Mehmet Ali Erbil'nin programında yaşanan skandalı eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyonda söz alan AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Erbil'in programında çalışan bir kişinin pantolonunu indirerek, televizyon ekranlarında uygun olmayan bir görüntüye sebep olduğunu belirterek, ''Yapmış olduğu pişkinlik bir yana, bir de çıkıp, 'SHOW TV ile anlaştım, programıma devam edeceğim' diyor'' şeklinde konuştu. Ramazan Can, toplantıya katılan RTÜK temsilcisine, Mehmet Ali Erbil'in bir daha program yapamaması için RTÜK'ün uygulayabileceği bir yaptırım olup olmadığını sordu.

Ramazan Can'ın sorusuna cevap veren RTÜK Hukuk Müşaviri Müjde Avcıoğlu, Erbil'in programının adını değiştirilmesi veya başka bir televizyon kanalıyla anlaşılması halinde programı durdurmaya yönelik bir yaptırım olmadığını söyledi. AK Partili bazı komisyon üyeleri de Ramazan Can'a destek verdi. AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, Erbil'in programında yaşananlardan rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Komisyonda söz alan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, RTÜK'ün bu durumda ceza uygulayamamasıyla ilglii boşluğun doldurulmamış olmasını eleştirek, ''Birileri, ahlaka, hukuka uygun olmayan bir işi, oradan dolanıp, buradan dolanıp, yapmaya devam ediyorsa, RTÜK yasasında buna engel yoksa, bunun düzenlenmemiş olması bir eksikliktir'' dedi.

Erbil'in programında yaşanan olayın öncelikle RTÜK'ü rahatsız etmesi gerektiğini vurgulayan Cemil Çiçek, RTÜK'ün, hukuka, toplum düzenine uygun yayın yapılıp yapılmadığını görmesi, incelemesi gerektiğini söyledi. Çiçek, "Kamu vicdanını bu kadar rahatsız eden yayınlar yapılıyorsa, RTÜK bu konuda düzenleme yapmıyorsa, bu eksikliğidir'' diye konuştu. Bazı kurumlarda bir tembellik bulunduğunu öne süren Bakan Çiçek, ''Bizim haberimiz yoktu'' demenin moda haline geldiğini kaydetti.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan'ın, Erbil'in programını izlemediğini, ancak yaşanan olayı duyduğunu ifade etmesi üzerine AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, ''görmek lazım'' dedi. Recep Özel'in esprisi komisyonda gülüşmelere neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious