'TBMM, Filistin'e heyet göndersin

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a bir mektup yazarak, Meclis'in Filistin'e bir heyet göndermesini ve bu heyetin hazırlayacağı raporun dünyaya ilan edilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turhan Çömez, Arınç'a gönderdiği mektupta, İsrail'in Filistin'e yaptığı son saldırılar ve sivillere yönelik katliamların, dünyada geniş yankı bulduğunu ve nefret uyandırdığını dile getirdi. Çömez, hafızalardan uzun süre silinmeyecek olan katliam görüntülerinin, Ortadoğu'daki barış umutlarının azalmasına ve gelecek adına kaygı duyulmasına neden olduğunu ifade etti.

Bir süre önce Filistin'e yaptığı ziyarette, uygulanan ambargo ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle halkın ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğuna tanıklık ettiğini hatırlatan Çömez, aylardır maaş alamayan halkın ilaç, gıda, su ve enerji yokluğu sorunlarıyla boğuştuğunu anlattı.

Özellikle Refah ve Kami noktalarının açılmaması nedeniyle Gazze'nin açık hava hapishanesine dönüştüğünü vurgulayan Turhan Çömez, bölgede görev yapan doktorların, gelen yaralılarda kimyasal silah kullanıldığına dair iddialarının, yaşananları daha da dramatik hale getirdiğini kaydetti. BM Barış Gücü'nün Lübnan'a gönderilmesinin ardından başlayan bu saldırıların, bölgedeki tedirginliği tırmandırdığını ve yeni bir savaşın işaretlerini verdiğini anlatan Çömez, Ortadoğu barışı için azami özen gösteren Türkiye'nin, İsrail'in uyguladığı bu saldırılar karşısında koyduğu açık tavrın dikkatle izlendiğini ve önemsendiğini kaydetti.

Turhan Çömez, mektubunda şu ifadelere yer verdi: "TBMM olarak, Filistin halkının içinde bulunduğu koşulları yerinde gözlemlemek ve barışçıl çözüm önerileri getirmek gibi tarihi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan Başkanlığınızın tensip edeceği bir heyetle bölgenin ziyaret edilmesinin, incelemelerde bulunulmasının ve bir rapor hazırlanarak dünyaya ilan edilmesinin doğru olacağı kanaatini taşıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious