TBMM, Sayıştay raporlarını tartışacak

TBMM, Sayıştay raporlarını tartışacak  .19556
  • Giriş : 21.02.2008 / 12:30:00

Meclis adına denetim yapan Sayıştayın raporları, artık TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba, daha önce Sayıştay raporlarının Meclis raflarında kaldığını ifade ederek, ''Meclis görevini yapmamış oluyordu. Meclis

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açba, TBMM İçtüzüğünde değişiklik yapan, Plan ve Bütçe Komisyonunu yeniden yapılandıran teklifle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sait Açba, Sayıştay Kanununun, Sayıştayın raporladığı konuların Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesini ve komisyon önerisiyle TBMM Genel Kuruluna sunulmasını öngördüğünü ancak bunun gerçekleştirilemediğini söyledi.

İçtüzük değişikliğiyle, Sayıştayın incelediği, Meclise raporladığı her konunun, ilgili komisyonlarda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ve Genel Kurulda görüşüleceğini bildiren Açba, ''Sayıştayın raporları, Meclise geliyor ama rafta kalıyordu'' dedi. Açba, ''Denetim yapan kuruluşun denetim sonucu değerlendirilmemiş, Meclis görevini yapmamış oluyordu. Bu, yeniden yapılanmayla düzelebilirdi'' diye konuştu.

İçtüzük değişikliğiyle; TBMM Genel Kurulunda, Sayıştay raporları üzerinde, siyasi parti grupları, komisyon, hükümet ve şahsı adına 2 milletvekili söz alabilecek.

-BÜTÇELER ÖNCE İLGİLİ KOMİSYONLARDA GÖRÜŞÜLECEK-

Açba, içtüzük değişikliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonunda ''bütçe'' ve ''kesin hesap'' alt komisyonu kurulacağını, bu komisyonun üye sayısının en az 15 olacağını bildirdi.

Değişiklikle, bakanlıkların ve bağlı kurumların bütçelerinin öncelikle ilgili komisyonda görüşüleceğini, bakanların sunumlarını ilk burada yapacağını dile getiren Açba, ancak oylama olmayacağını anlattı. Açba, bu komisyonların hazırladığı bütçe, kesin hesap ve faaliyet raporlarının da Plan ve Bütçe Komisyonunun ilgili alt komisyonlarında ele alınacağını ifade etti.

Teklifle, kesin hesapların görüşülmesine de ağırlık verildiğini vurgulayan Açba, ''Bütçe kadar, üzerinde tartışılması gereken kesin hesapların görüşülmesine baktığınızda, 1 saatlik konuşma bile bulamazsınız'' dedi.

-''BAKANLAR, GENEL KURULDA DA BÜTÇELERİNİN SUNUMUNU YAPSIN''-

Açba, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen bütçelerin Genel Kurul görüşmelerinde bakanların sunum yapmadığına işaret ederek, bunun eksiklik olduğunu belirtti. Açba, ''Örneğin Milli Savunma Bakanlığı bütçesi Genel Kurulda görüşülürken, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi milletvekilleri, bakanın Plan ve Bütçe Komisyonuna yaptığı sunumu bilmiyor, dinlemeden tartışmalar başlıyor. İçtüzükle bu da gideriliyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious