TBMM 301 teklifini masaya yatırıyor

TBMM 301 teklifini masaya yatırıyor.36422
  • Giriş : 27.04.2008 / 10:44:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 11:47:13

TBMM, bu haftaki çalışmalarına,TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi kanun teklifi ile başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verilen gensoru önergesi de aynı gün görüşülecek.

Genel Kurul'da 29 Nisan Salı günü ilk olarak, MHP milletvekillerinin, son aylarda pirinç, bulgur ve bakliyatta fiyat artışları yaşanırken, gerekli tedbirleri almadığı ve sorumsuz davrandığı gerekçesiyle, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler yapılacak.

Görüşmelerde, önerge sahipleri adına bir milletvekili, gruplar adına birer milletvekili, Bakanlar Kurulu adına da bir bakan konuşabilecek.

Görüşmelerden sonra kamuoyunda uzun tartışmalara neden olan ve muhalefet partilerinin karşı çıktığı TCK'nın 301'inci maddesinin değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi ele alınacak.

Teklife göre, 301'inci maddenin başlığı, "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" olarak değişiyor. Ayrıca maddede yer lan "Türklüğü" ibaresi "Türk Milleti", "Cumhuriyeti" ibaresi de "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak değişiyor.

Cezanın üst sınırı 3 yıldan 2 yıla indirilirken, maddeye aykırı hareket ettiği iddia edilenlerle ilgili soruşturma açma yetkiside Adalet Bakanı'na bırakılıyor. TBMM Genel Kurulu, 29 Nisan Salı günü 301'inci madde ile ilgili kanun teklifinin görüşmelerinin tamamlanmasına kadar çalışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious