TBMM Başkanı Arınç, sergi açtı

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Bizim tarihimizde değil soykırımlar, katliamlar; o çağda tüm dünyanın görmediği bir özgürlük ve hoşgörü vardır, adalet vardır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu tarihle, bu belgelerle, bu özgürlük fermanlarıyla ancak gurur duyulur" dedi.
TBMM Başkanı Arınç, modern arşivciliğin kuruluşunun 160. yıldönümü dolayısıyla Meclis Şeref Holü'nde açılan ve Osmanlı arşivlerindeki 64 beldgeden oluşan "Gökkubbe Altında Birlikte Yaşamak" isimli serginin açılışını yaptı. Serginin saçılışında bir konuşma yapan Bülent Arınç, Osmanlı arşiv belgelerinin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu topraklarda yaşamış gayrimüslim ve diğer azınlıkların özgürlüklerine Osmanlı yönetiminin bakışını gösterdiğini ifade etti. Arınç "Daha Avrupa engizisyon karanlığını yaşarken, insanlar farklı dinlerden, mezheplerden olduğu için yakılırken, bizim topraklarımızda her dine, her dile, her ırka nasıl özgürlükler verildiğinin belgelerini yayınlıyor bu sergi" diye konuştu.

Sergiyi Meclis salonlarında açmalarının nedeninin tüm dünyaya bir mesaj vermek olduğunu vurgulayan Arınç, "Bizim tarihimizde değil soykırımlar, katliamlar; o çağda tüm dünyanın görmediği bir özgürlük ve hoşgörü vardır, adalet vardır. Bu tarihle, bu belgelerle, bu özgürlük fermanlarıyla ancak gurur duyulur" diye konuştu.

Sergide yer alan belgelerin, Balkanlar'da Hıristiyan halkın kilisesini nasıl onarıldığını, tüm dünyayı ayağa kaldıran, yalanlar savuran Ermenilerin rahat yaşamı için nasıl maddi destekler verildiğinin bir göstergesi olduğunu dile getiren Arınç, bu serginin iftihar ve gurur tablosu olduğunu bildirdi.

"Osmanlıyı savunmaktan, Osmanlı'yı desteklemekten utananlara, çekinenlere de buradan seslenmek isterim" diye konuşan Meclis Başkanı Arınç, şöyle konuştu: "Biz dört kıtaya barış, huzur, adalet ve hoşgörü yayan bir imparatorluğun çocuklarıyız. Bu imparatorluğun topraklarında 600 yıl barış hakim oldu. Eğer bu mirasa sahip çıkarsak o zaman yaşadığımız topraklar da yine tüm dünyaya barış yayacaktır, huzur yayacaktır. Gelin kan ve gözyaşı döktüğünüz yerlerde Osmanlı adaletini ve Osmanlı mirasını uygulayın. Göreceksiniz o ülkede huzur ve adalet tesis olacaktır. Zira bizim dinimiz, kültürümüz ve medeniyet geçmişimiz, bir arada yaşamak üzerine kurulmuştur. Bir gök kubbe gibi tüm insanlığı kuşatan, kucaklayan bir kültür, bu toprakların mayasında vardır. Bu yüzden bizim tecrübelerimize, bizim söylediklerimize kulak verin."

Cezayir'e yaptığı gezide gördüğü sergiler hakkında bilgi veren Arınç, "Fransa'nın Cezayir'i işgal ettiği yıllarda yaptığı katliamların ne derece korkunç olduğunu gördüm orada. Şimdi bizim tüm bölge coğrafyasında gösterdiğimiz hoşgörüye bir bakın,

bir de Fransa'nın Cezayir'de yaptıklarına. Aynı Fransa'nın bir de bizim Ermeni soykırımı yaptığımızı iddia etmesinin nasıl traji-komik bir durum olduğunu hem Cezayir'deki hem de buradaki sergi gösteriyor. Şimdi Ermeni soykırımıyla ilgili yasalar çıkartan Fransa Parlamentosu'na sesleniyorum: Siz de bizim gibi arşivlerinizi açın. Geçmişte yönettiğiniz ülkelerde neler yaptığınızı tüm dünyaya gösterin. Bakalım bizim gibi tüm halklara, dinlere, ırklara barış ve huzur mu vermişsiniz, yoksa başka bir şey mi yapmışsınız "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious