TBMM Başkanı Arınç Bulgaristan'da

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 3 günlük resmi ziyaret için Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gelirken Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu ve hiçbir sorun bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç temaslarına Bulgaristan Ulusal Meclisini ziyaret ederek başladı. Meclise gelişinde, Bulgaristan Ulusal Meclisi Başkanı Georgi Pirinski tarafından törenle karşılanan Arınç ve beraberindekiler, Bulgar heyetiyle başbaşa görüştü. Arınç ve Pirinski görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Bulgaristan Ulusal Meclisi Başkanı Pirinski, görüşmenin gayet verimli geçtiğini belirterek iki ülke arasındaki öncelikli konuları belirlediklerini kaydetti. Pirinski bu önceliklerin; güvenlik, işbirliği ve bütünleşme olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Arınç ise Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu ve hiçbir sorun bulunmadığını söyledi. Türkiye'nin Bulgaristan ile NATO ve AB sürecinde işbirliği yaptığını ifade eden Arınç, ticari, ekonomik ve mali ilişkilerin de giderek güçlendiğine dikkat çekti. Bulgar yatırımcıların, Türkiye'de yatırama davet eden Arınç, iki ülke arasındaki turizm, eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerin giderek geliştiğini hatırlattı.

-IRKÇI LİDERDEN BASIN TOPLANTISINI SABOTE GİRİŞİMİ-

Türk düşmanlığı ve ırkçı tutumuyla bilinen Ataka Partisi'nin Genel Başkanı Volen Siderov, Arınç ve Pirinski'nin basın açıklamasını sabote etmeye çalıştı. Gazetecilerin arasına karşılan Siderov, basın toplantısının sonunda Arınç'a, ''Türkiye'den gelen Bulgarların mal varlığını ne zaman iade edeceksiniz?'' diye bağırdı. Pirinski, Siderov'u, ''Lütfen'' diyerek susturmaya çalışırken, Arınç ırkçı parti liderine cevap vermedi. Irkçı lider, Parlamento binasından ayrılan Arınç'ın arkasından, ''Sayın Arınç, niye kaçıyorsunuz; niye cevap vermiyorsunuz'' diye de seslendi.

TBMM Başkanı Arınç, ziyaretinin ilk gününde sırasıyla Bulgaristan Parlamento Başkanı Georgi Pirinski, parlamento Bulgar-Türk Dostluk Grubu üyeleri, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve Başbakan Sergey Stanişev ile görüşecek. Arınç'ın bugün Sofya'daki arkeoloji müzesini ziyaret etmesi bekleniyor. TBMM Başkanı Arınç'a Bulgaristan gezisinde, eşi Münevver Arınç, AK Parti Balıkesir milletvekili İsmail Özgün, Burdur milletvekili Mehmet Alp, Hatay milletvekili İsmail Soylu ve CHP Kocaeli milletvekili Salih Gün eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious